Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Proje Liderleri Romanya’da Buluştu

Avrupa Birliği tarafından finanse

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Belen Kaymakamlığı’nın ortağı olduğu Erasmus+ YOUth LEADers projesi 22 Haziran -1 Temmuz 2023 tarihleri arasında Romanya’nın Buşteni şehrinde gerçekleştirildi.

Erasmus+ projeleri kapsamında Romanya’dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila (ATTD) Derneği koordinatörlüğünde bir araya gelen 10 Avrupa ülkesi; Yunanistan, Çekya, İspanya, İtalya, Polonya, Slovakya, Bulgaristan, Litvanya ve Türkiye’den olmak üzere toplamda 30 kişi katılım sağladı. Türkiye adına Belen Kaymakamlığını temsilen Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM, İngilizce Öğretmeni Suham ŞAMLI ve Fatma ÜNAL katıldılar.

Bir haftalık eğitim sürecinde projenin hedefleri doğrultusunda 30 gençlik çalışanına doğru bilgiye ulaşma, propaganda ve sahte haberleri tespit etme yollarına yönelik eleştirel düşünme yetileri kazandırma amaçlı etkinlikler gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği ülkelerinin seçim süreci hakkında bilgi edinme ve bu süreçte ortaya çıkabilecek propagandalarla mücadele etmenin yollarını araştırmak, eleştirel düşünme ve doğru bilgi edinme alanlarında ortak kuruluşların organizasyonel kapasitelerini geliştirmek hedeflendi.Proje Kurban Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle, diğer ülke katılımcılarına Kurban Bayramı’nın sadece et kesilen bayram değil; yoksulların da düşünüldüğü, birlik ve beraberliğin pekiştiği dini bir ibadet olduğu, Allah’a kurban edilen kurbanlık hayvanlar kesilirken, kesilen etlerin ihtiyaç sahiplerini bulacağı bir bayram olduğu aktarıldı.Proje esnasında Romanya-Buşteni ili Belediye Başkanı Laurențiu-Mircea Corbu ziyaret edildi ve Erasmus+ dahil şehri geliştirmek ve halkı kalkındırmak adına yeni projeleri olduğunu belirtti.

Farklı kültürleri tanımak ve yeni deneyimler edinmek adına Transilvanya’da kültür gezisi yapıldı ve Sınaia’nın en görkemli kalesi olan Peleş Kalesi ziyaret edildi. Transilvanya (Osmalı’daki adı Erdel) ve Wallacia’yı (Osmalı’daki adı Eflak) birbirine bağlayan Neo-Rönesans tarzındaki bu kale merkezi ısınmanın, elektriğin ve vakumlama sisteminin olduğu Avrupa’daki ilk kale olma özelliğini taşımaktadır.

Belen Kaymakamlığı Proje Koordinatörü Yeliz SEVİM; projenin hedeflerine ve yaygınlaştırma amacına yönelik çalışmaların ve sunumların Türkiye’de yapılacağını, gençler arasında eleştirel düşünme farkındalığını sağlayarak, AB kurumlarının seçim kriterleri ile ilgili tanıtımlar sayesinde onların gelecekte daha sağlıklı düşünen bireyler olmasını hedeflediklerini ifade etti.

Belen Kaymakamı Mahmut Sami YILMAZ, Bu tür proje ziyaretleri sonrasında Avrupa Birliği fırsatları konusunda öğretmenlere gençleri yönlendirme ve liderlik yapma konusunda önemli görevler düştüğünü ifade ederek, projede emeği geçen öğretmenlerimize ve ev sahibi Dragos DRUMEN’e teşekkürlerini iletti.