Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

PTT’de Promosyonlar Yenilensin!

Haber Sen Hatay İl

Haber Sen Hatay İl Temsilcisi Cemil Teze, bankalar kazanırken posta emekçilerinin kaybettiğini söyledi ve taleplerini iletti

      Haber Sen Hatay İl Temsilcisi Cemil Teze, bankalar kazanırken posta emekçilerinin kaybettiğini söyledi ve PTT’de promosyonların yenilenmesinin önemine vurgu yaptı.

      Temsilci Cemil Teze, ülkemizde son yıllarda artan enflasyon oranı, yaşanan ekonomik kriz ortamı nedeniyle emeği ile geçim mücadelesi veren tüm kesimlerin; kamu emekçilerinin, işçilerin, emeklilerin satın alma gücünde ciddi oranda gerileme yaşandığını söyledi. Haziran 2021 öncesi birçok ilde 3-5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3-5 bin TL arası ek bir gelir geçtiğini belirten Temsilci Cemil Teze,  ancak yeni dönemde yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakamın 27-50 bin TL’ye kadar çıktığını, özellikle 2022 yılı ve öncesinde promosyon anlaşması yapılan iş yerlerinde çalışan emekçilerin ciddi hak kaybına uğradığını bildirdi.

Ödenen rakam güncelliğini kaybetti …

      PTT emekçilerinin bildiği gibi, Haziran ayında yapılan Promosyon İhalesi neticesinde, kurumları ve Ziraat Bankası arasında protokol imzalandığını ve PTT emekçilerine 15.250TL promosyon ödemesi yapıldığını hatırlatan Temsilci Cemil Teze, ülkemizin içinde bulunduğu mevcut ekonomik şartlar ve enflasyondaki yukarı yönlü hareketler neticesinde maalesef çalışanlarına ödenen rakamın güncelliğini kaybettiğini belirtti ve şunları dile getirdi: “Yapılan anlaşmanın üzerinden kısa bir süre geçmiş olsa da içinde bulunduğumuz enflasyon nedeniyle birçok banka tarafından yeni yapılan promosyon anlaşmalarında 27.000-50.000 TL aralığında tekliflerin verildiği ve bir çok kamu kurumunun eski promosyon anlaşmalarını tek taraflı olarak iptal edildiği ve yeni anlaşmalar yapıldığı kamuoyunca bilinmektedir.

Yaşananlara seyirci kalmayacağız …

      Haber-Sen olarak defalarca PTT Genel Müdürlüğüne promosyonun güncellenmesi hakkında yazılar yazılmasına rağmen bu güne kadar somut bir adım atılmamıştır. Bunun akabinde Kamu Denetleme Kurumuna bu durum bildirilmiştir. Kamu Denetleme Kurumunun benzer konu hakkında tavsiye kararı herkesçe bilinmektedir.  

      Bankaların artan bu devasa karlarında işçi ve emekçilerin kendilerine yatırılan maaş ve her türlü ücretlerinin değerlendirilmesi de etkilidir. Ücretlerimiz üzerinden bankaların elde ettiği kardaki payımızı istiyoruz. Bu nedenle PTT bir an önce promosyonları güncellesin diyoruz.

Bununla beraber bugün itibari ile bütün iş yerlerimizde promosyonun güncellenmesi için imza kampanyası başlatıyoruz.

      Bizler emekçiler her geçen gün daha da yoksullaşırken, ücretlerimiz enflasyon karşısında bir mum gibi erirken seyirci olmayacağız elbette. Emeğimizin üzerinden her kim nemalanıyor ve karına kar katıyorsa biz de kazandırdığımızın karşılığında hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız.”

      Mehmet ÖZGÜN