Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Refik Eryılmaz hakkında soruşturma 

Samandağ ilçe merkezinin 9

Samandağ ilçe merkezinin 9 mahallesini kapsayan imar revizyonu kapsamında “yasaya aykırı imar uygulaması” iddiasıyla ilgili CHP’li Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın da aralarında olduğu 24 kişi hakkında savcılık tarafından İçişleri Bakanlığı’ndan talep edilen soruşturma izni için onay verildiği ortaya çıktı.

T24’ten Cengiz Anıl Bölükbaş’ın haberine göre, 24 kişi hakkında 2020 ile 2022 yılları arasında belediye tarafından yapılan Samandağ’da yapılan imar revizyonu kapsamında, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanmadan belediye tarafından yasaya aykırı şekilde imar çalışmalarına başlandığı ileri sürülmüştü. Ayrıca imar planı kesin olarak onaylanıncaya dek herhangi bir işlem yapılamayacağına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararına rağmen imar uygulaması yapıldığına ilişkin savcılık tarafından talep edilen soruşturma iznine İçişleri Bakanlığı onay verdi.

Söz konusu kararda, 28 Nisan 2020 ile 1 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmış olan imar uygulamalarına ilişkin olarak belediyenin yetkili olmadığı, uygulama imar planı yapılıp kesinleşmeden ve mevzuatta belirtilen istisnai durumlar haricinde kesinleşen uygulama imar planına uygun parselasyon planı yapılıp tescil edilmeden imar uygulaması yapılamayacağı açık olmasına rağmen ilgili mevzuata ve norma aykırı davranmak suretiyle ve yapılan imar uygulamaları ile ilgililere haksız kazanç veya menfaat temin edildiği ifade edildi. Öte yandan Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın  imar planı olmayan yeni yapılan binalara elektrik ve su bağlanabilmesi için 2004’ten önce yapıldığına ilişkin belge verilmesi karşılığında rüşvet aldığı iddia edildi. Söz konusu konuya dair konuşan Samandağ Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Mahmut Hocaoğulları geçen sene yapılan işyerine elektrik ve su bağlanması için belediyeden belge alabilmek için belediyenin kendisinden bağış adı altında rüşvet aldığını ileri sürdü. Mahmut Hocaoğulları “Ruhsatsız binalara 2024 öncesinde yapıldığına ilişkin belge verilerek elektrik ve su bağlanıyor. Sadece benden değil birçok kişiden buna karşılık rüşvet aldı. Ya bağış adı altında paraları aldılar ya da ‘belirttiğim şu adrese parayı bırak’ dediler. Bazılarında da hayali kiralamalara fatura keserek parayı aldılar. Bu konuyla ilgili birçok da tanığımız var. Ancak ihbarın ardından konuyla ilgili bir adım atılıp atılmadığını bilmiyoruz. Bazı kamu görevlileri konuyla ilgili araştırmalar yapıldığı bilgisi verdi. İçişleri Bakanlığı 2004’ten önce yapıldığı söylenen binaların kaçının gerçekten 2004 öncesi yapıldığını araştırmalı” dedi.-Yusuf Cemil Karaçay-