Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rekabet Kurulu’ndan Google’a yüklü ceza

Rekabet Kurulu, Google’a yönelik

Rekabet Kurulu, Google’a yönelik yerel arama hizmetleri soruşturması kapsamında, otel sorguları bakımından tedbir önerilerini yerine getirmediği süre için 482 milyon lira ceza verdi.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumda olduğuna dikkat çekildi. Kurum, Google’ın kendi yerel arama (Local Unit) ve konaklama fiyatı karşılaştırma (Google Hotel Ads-GHA) hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında rakiplerine kıyasla avantaj sağladığını tespit etti.

Açıklamada, Google’ın rakiplerinin Local Unit’e girişine engel olarak faaliyetlerini zorlaştırdığı ve yerel arama hizmetleri ile konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetleri pazarlarındaki rekabetin bozulmasına yol açtığı belirtildi. Google’a, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 2021 yılında 296 milyon 84 bin 899 lira para cezası verildiği ifade edildi.

Açıklamada, Google’a ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için birtakım yükümlülükler getirildiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda Google’ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerekiyordu. Bu doğrultuda Google, ‘yerel arama hizmetleri’ pazarında Kurul tarafından işaret edilen endişeleri bertaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sundu. Akabinde Kurulun 21 Mart 2024 tarihli toplantısında, firma tarafından sunulan bu tedbir önerilerinin uygulanmasına ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildi.”

Ancak, Google’ın bu süreçte “yerel arama hizmetleri” bakımından uygulanmasına karar verilen yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamadığı ve dolayısıyla bahsedilen yükümlülükleri tam olarak yerine getirmediği tespit edildi. Bu nedenle, Kurul’un, otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından yeni tasarımlar uygulamaya alınana kadar Google’a her gün için idari para cezası uygulanmasına karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, Google’ın son olarak otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından uygulanmadığı tespit edilen tasarımları otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından da uygulamaya alarak 21 Mayıs’ta süreci tamamladığı aktarıldı. Bu doğrultuda Kurul, günlük idari para cezasının 21 Mayıs itibarıyla sonlandırılmasına ve Google hakkında yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamamasının yaptırımı olarak 482 milyon lira ceza verilmesine karar verdi. -AA-