Reyhanlı Belediye Başkanı,

Reyhanlı Belediye Başkanı,

İlçe halkına yanıltıcı bilgi veriyor…

Hatsu Yatırımlarını Engelleyen, Su Fiyatını Düşüren, Kurumu Yüzmilyonlarca Lira Borçlu Bırakan Kendisi, Şikayetçi de Kendisi!

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, ilçesinde hafta içinde yaşanan susuzluk protestosu eylemi sonrası yaptığı açıklamada, Büyükşehir Belediyesi’ni sorumlu tuttu.

Reyhanlı Belediyesi’nin sorunu olmamasına rağmen, su problemlerinde vatandaşların mağduriyetini giderecek her türlü işbirliği için taşın altına ellerini koymaya hazır olduklarını da ekleyen Hacıoğlu, HATSU’nun yüz milyonlarca lira borçla teslim edildiğini, HATSU’ya yatırım yapabilmesi için kredi ve borçlanmada yaptığı engellemeleri, verdiği “Hayır” oylarını, Başkan Lütfü Savaş’ın tüm uyarılarına rağmen su fiyatını düşürmek için oy verdiğini unutmuşa benziyor!

HATSU’NUN İFLASI!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve HATSU Genel Müdürü İkbal Polat, aylardır, yıllardır Büyükşehir Meclisi üyelerini, İlçe Belediye Başkanlarını uyararak, Hatay’daki içme suyu ücretinin, Türkiye’de 31 Büyükşehir içindeki en düşük içme suyu ücreti olduğunu, bu sebeple de satıştan elde edilen paranın masrafları bile karşılayamadığını söylemelerine rağmen,  işin içinden sıyrılmak isteyen Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu ile o günlerde HATSU ile ilgili hemen her konuda “Hayır” diyen İlçe Meclis üyeleri ve Büyükşehir’deki bütün AKP’li, MHP’li üyeler, HATSU’nun neredeyse iflasına gidecek yolu açmışlardı.

3 YIL ZAM YAPILMADI

2016 yılında, içme suyu satış fiyatı 2 Lira 75 Kuruştu. Yapılan hesaplamalara göre, 6 Lira 90 Kuruş olması gerekiyordu. Satış tarifesinde üç yıl boyunca zam yapılmadı. Bütçe giderlerine göre yapılan hesaplamalarda olması gereken satış fiyatı 2017’de 5 Lira 10 Kuruş, 2018’de 6 Lira 75 Kuruş ve 2019 yılında da 5 Lira 73 Kuruş olarak hesaplanmıştı. 2020 yılında içme suyu satış tarifesi 3.97 Lira olarak uygulanırken, bütçe giderlerine göre olması gereken satış fiyatı ise 5 Lira 78 Kuruş olarak hesaplandı.

SU FİYATINI İNDİRDİLER, HATSU 73 MİLYON TL ZARAR ETTİ

2021 yılı Kasım ayında, Cumhur İttifakı’na mensup AKP ile MHP’li üyelerin oylarıyla, Hatay’da içme suyu fiyatında indirime gidildi. Sadece bununla, HATSU, Nisan sonuna kadar 73 Milyon Lira zarar ettirildi. 11 Kasım 2021’de içme suyu satış tarifesi, 5 Lira 8 Kuruştan 4 Lira 6 Kuruşa düştü. Ancak 2021 sonu itibariyle de su satış maliyeti 7 Lira 61 Kuruştu. Özetle HATSU, suyun tonunu 4 Lira 6 Kuruşa satarken, ton başına 3 Lira 56 Kuruş zarar ettirildi.

HACIOĞLU’NUN KOMİK AÇIKLAMASI

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, HATSU’yu iflasa götüren uygulamalar için Meclis’te “Evet” oyu verirken, ilçesinin halkına yaptığı açıklamada ise HATSU ile işbirliğine hazır olduğunu ifade ediyor. Ne kadar komik!

İşte, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu’nun inandırıcı olmayan, komik açıklaması:

“İlçemizde 2 yıldır yaşanan su problemlerinde yetki ve sorumluluk Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmasına rağmen, Reyhanlı Belediyesi olarak, ihtiyaç doğrultusunda, geçici çözümlerle vatandaşlarımızın yanında olduk. Reyhanlı Belediyesi olarak, her mahallemize ulaştırdığımız su taşıma işlemleri ile bir nebze olsun vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeye gayret gösterdik. Vatandaşlarımızın haklı talebi doğrultusunda, uzun vadede, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’ya çalışmaların yapılması hususunda gerekli bilgilendirmeleri defalarca yaptık.

Geldiğimiz şu noktada, vatandaşların haklı isyanıyla karşı karşıya kaldık. Çareyi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU’yu protesto etmekte bulan hemşerilerimiz, artık susuzluğa tahammül edemez hale geldi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden, Reyhanlı’mızın bir an önce susuzluktan kurtulması için çalışmaların hızlandırılmasını talep ediyoruz. Reyhanlı Belediyesi olarak, görev ve sorumluluk alanımız olmamasına rağmen, su problemlerinde vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecek her türlü işbirliği için taşın altına elimizi koymaya hazırız. Aynı gayreti, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden de bekliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

-Cemil Yıldız-