Robot Yarışması Şanlıurfa’da yapıldı

Robot Yarışması Şanlıurfa’da yapıldı

Selim Nevzat Şahin A.L. Türkiye Birincisi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu işbirliğinde her yıl farklı bir şehirde düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışması, bu yıl Şanlıurfa’da yapıldı.13-16 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa’da yapılan 14. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nda Türkiye birinciliğini, ilimiz Defne ilçesindeki Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi kazandı.

Bu yıl toplamda 12 kategori arasında olan, “Tasarla Çalıştır” adlı kategoride 211 takım katıldı. SNŞAL Robotik Kulübü öğrencilerinden Nezahat Çetin ve Reyhan Oflazoğlu, “Tasarla Çalıştır” kategorisinde ilk aşama olan test sınavında ilk 40 takım arasında 26. Olarak, 2. aşamaya geçme hakkı kazandı. 2. aşamada ise verilen malzemeler ile birlikte, okulda Danışman Öğretmenleri Sedat Uçar ile çalışmış oldukları gibi bir robot tasarladılar. 3. aşamada ise tasarlamış oldukları robotu, verilen görevlere uygun bir şekilde programlayıp yarışmaya hazır hale getirdiler. Son aşamada ise hazırlamış oldukları robotu parkurda yarıştırdılar ve en yüksek puanı alarak yarışmayı birinci olarak tamamladılar.

Okul Yönetimi, “Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi olarak, öğrencilerini; düşünen, tasarlayan ve bunları hayata geçiren öğrenciler olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Bizim bu görüşlerimizi taçlandıran, bizleri her daim gururlandıran öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenimiz Sedat Uçar’ı canı gönülden tebrik ediyoruz” açıklaması yaptı.

Türkiye birincisi Öğretmen-Öğrenciler, dün Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko’yu ziyaret etti. -Duygu Ertaş-