Rusya, Domates İthalatını Durdurdu!

Rusya, Domates İthalatını Durdurdu!

Rusya iddiası: “Türk domatesinde Pepino Mozaik Virüsü, Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wilt Virüs) ve domates kahverengi rugoz meyve virüsü (Tomato Brown Rugose Fruit Virüs) tespit edildi.

Rusya, Türkiye’den ithal ettiği domates alımını durdurdu. Edinilen bilgiye göre, Rus yetkililer, ithalatın durdurulacağını önceden Türk yetkililere bildirdi. Rusya, domates ithalatını durdurduğunu ve bu konuda Tarım ve Orman Bakanlığı’nı uyardığını bildirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, Rusya Federasyonu’na domates ve biber ihracatı kısıtlaması ile ilgili yazısını, 11 Aralık 2020 tarihli yazı ile ilgili yerlere göndererek bilgilendirmede bulundu.
Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yunus Bayram imzalı yazıda şöyle denildi:
“Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi’nin (Rosselhosnadzor) web sayfasında (https://fsvps.gov.ru/fsvps/news/38859.html?), ülkemizden ihraç edilen domates ve biberle ilgili olarak yayınlanan bir haberde; Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen taze domateslerde karantina bitki sağlığı kontrolü yapılırken, sistematik olarak, Avrasya Ekonomik Konseyi üye ülkeleri için karantina nesneleri olan Tuta absoluta, Frankliniella occidentalis ve bunlara ek olarak, Pepino Mozaik Virüsü, Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wilt Virüs) ve Domates Kahverengi Rugoz Meyve Virüsü (Tomato Brown Rugose Fruit Virüs) tespit edildiği, belirtilen karantina etmenleriyle kontamine ürünlerin ağırlıklı olarak Antalya ve İzmir illerinden temin edildiği gerekçesiyle, geçici karantina ve bitki sağlığı önlemleri kapsamında, Rosselkhoznadzor’un, 11 Aralık 2020 tarihinden itibaren, Antalya ve İzmir illerinden üretilen ve/veya ihraç edilen domates ve biberlerin ithalatının yasakladığı ifade edilmektedir.”
Rusya’nın domates ithalatını durdurması, bu ürünün üretim merkezlerinden olan ilimiz Hatay çiftçisini de etkileyecek, ilimiz ihracatçıları da aynı şekilde sorun yaşayacak. -Cemil Yıldız-

(Visited 3 times, 1 visits today)