Sağır-Dilsiz’den İnsanlık Dersi

Sağır-Dilsiz’den İnsanlık Dersi

Yetim 3 Çocuk İçin 3 Ay Hamallık, İşçilik Yaptı…

Adı Süleyman Dikkaya. Defne İlçesi Harbiye Mahallesi’nde oturuyor. Geçtiğimiz yıl, babasız-anasız 3 yetim çocuğa ev yapımında, 3 ay süreyle ücretsiz hamallık yaptı, ağır işçilikte bulundu. Antakya Toplum Gönüllüleri Derneği Başkanı Ali Nurlu da bu vefa dolu davranışı unutmadı ve ödüllendirdi.
Bundan sonrasını, Antakya Toplum Gönüllüleri Derneği’nin sosyal medya sayfasından anlatalım:
“Hatırlanacağı üzere, önceki yıl Döver Köyü’nde, babaları çok kısa bir zaman zarfında akciğer kanserinden vefat eden üç yetim çocukla tanışmıştık. Bu üç yetim çocuğun hiç bir geliri yoktu. Kirayı ödeyemiyorlardı. Üç hayırsever bulundu. Bu üç hayırsever, üç yetim çocuğumuza, 30 metrekareden oluşan bir ahır satın aldı. Sonra yüzlerce toplum gönüllüsüyle beraber Döver Köyü’ne çıkartma yaptık. O ahır aynı gün yıkıldı ve molozlar tahliye edildi. Bir kaç gün sonra temel ve su basmanı vuruldu ve üç ay içerisinde de bu evi lüks biçimde bitirdik. Bu evde onlarca hayırseverimizin emeği var ama, bizi en çok derinden etkileyen bir mucize gerçekleşti bu evde. O köyde, sağır ve dilsiz olan Süleyman Dikkaya isimli kardeşimiz bize gelerek, kendisinin çocukları olmadığını ve bu üç yetim çocuk için bu iki katlı stüdyo ev bitene kadar gönüllü olarak çalışmak istediğini el kol işaretleriyle bizlere anlattı. Gerçekten de bir iyilik meleği olan Süleyman, üç ay boyunca yetimlerin bu evinde hamallık-kalfalık ve tüm ağır işleri kendisi gece gündüz demeden yaptı. Bizleri çok etkileyen ve ekip arkadaşlarımı ağlatan bu engelli kardeşimizi tüm dünyanın tanıması adına, bugün Dernek merkezimize çağırdık ve ona sizin adınıza, Derneğimizin Onur Plaketini verdik, alnından öptük.
Sağır ve dilsiz olan Süleyman kardeşimize; toplum, insanlık ve yoksulluk adına herkesin teşekkür etmesini istiyoruz. Bize göre, dünya üniversitelerinde bir tez olarak okutulması gereken bu insanlık girişimini herkesin sayfasında paylaşmasını istiyoruz. Teşekkürler, yüreği insanlık ve yetim çocuklar için çarpan dev yürekli adam gibi adam. Teşekkürler, Süleyman Dikkaya. Teşekkürler, ruhu güzel kocaman yürekli adam.” -Cemil Yıldız-