Sağlık ekipmanı, cihaz desteği şart…

Sağlık ekipmanı, cihaz desteği şart…

Güzelmansur, Hatay’daki yüksek vaka ve ölümleri TBMM’ye taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ilimiz Hatay’da son hafta yaşanan koronavirüs vakaları ile ölümlerdeki olağanüstü artışa karşı olağanüstü önlemler alınması gerekirken, bunun yapılmadığını bildirdi ve sağlık ekipmanı ile cihaz desteğinin yapılması gerektiğini bildirdi.
TBMM’ye sunduğu önergesinde Sağlık Bakanı Prof. Dr. Fahrettin Koca’ya sorular soran Güzelmansur, Aralık ayının ilk haftasında 306 vatandaşın yaşamını yitirdiğini ifade ederken, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 86’ya ulaştığını belirtti.
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, önergesinde sorularını şöyle sıraladı:
1. Hatay’da, son 1,5 ayda yapılan test sayısı ve pozitif vaka sayısı nedir?
2. Tüm koronavirüs semptomlarını taşıdığı halde, hastaya test yapılmadığı, ancak koronavirüs tedavi ilaçlarının yazıldığı, pozitif olup olmadığını bilmeyen hastanın da izolasyon sürecine girmediği için etrafına virüsü bulaştırdığına dair çok sayıda örnek vaka bulunmaktadır. Bu uygulama, Bakanlığın bir talimatı mıdır? Öyle ise amaçlanan nedir?
3. Hatay’da, filyasyon ekibi ve çalışmalarının yetersiz olduğu, bu yetersizliğin de vaka artışlarında etkili olduğu iddiaları doğru mudur?
4. %187,5 gibi olağanüstü vaka artışının yaşandığı Hatay’da, bu artışı durdurmak için olağanüstü tedbirler almayı düşünüyor musunuz? Bunlar nelerdir?
5. Hatay, 11 yıldır, nüfusunun 1/3’i kadar, yani yaklaşık 500 bin Suriyeliye ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Hatay’ın hastane ve sağlık personeli ihtiyacı belirlenirken 1,6 milyonluk nüfus esas alınmakta, 500 bin Suriyeli yok sayılmaktadır. Hatay’da %187,5 vaka artışında, 500 binlik bir nüfusu görmeyerek belirlenen yetersiz hastane, yatak ve sağlık personelinin etkisi nedir?
6. 2 milyon nüfusu olan bir ilde hastane, yatak ve sağlık personeli sayısı ne olmalıdır? Bu sayılar, Hatay İli için kaçtır? -Cemil Yıldız-