Sağlık Konferansı 7 Nisan’da

Sağlık Konferansı 7 Nisan’da

Depresyon…

Sağlık İl Müdürlüğü, “7 Nisan Dünya Sağlık Günü” dolayısıyla, aynı gün ilimizde “Depresyon” konulu bir konferans düzenliyor. Sunumu, MKÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Arı üstlenecek. Herkese açık bu konferans, 7 Nisan Cuma günü saat 14.00’te İl Sağlık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenleniyor.
-Depresyon Nedir?-
Depresyon; duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösterir. Depresyonun en dikkat çekici belirtisi çökkün ruh halidir.
Depresyondaki kişi genellikle mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Kendini hüzünlü ve yalnız hisseder. Düşüncelerde önemli değişiklikler olur. Kişi kendine, çevreye ve geleceğe olumsuz bir gözle bakmaya başlar. Depresyonun davranışlardaki etkisi, enerji azalmasına bağlı olarak hareketlerde yavaşlama şeklinde olabilir. Günlük işler bile altından kalkılamayacak görevler gibi görünür. Bu nedenle işler ya hiç yapılmaz ya da yapılması için çok fazla zaman ve çaba harcanır. Kişi genellikle yalnız kalmak ister. Sosyal ilişkilerden kaçınır. Diğer ilgilerde olduğu gibi cinsel ilgi ve isteğinde de azalma olur. Baş ağrısı veya bedenin değişik yerlerinde ağrılar, iştah azalması ve buna bağlı olarak kilo kaybı ya da aşırı yeme eğilimi ortaya çıkabilir. Mide, bağırsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir. Sık görülen belirtilerden biri de uykuyla ilgili sorunlardır. Uykuya dalamama, gece boyunca uykunun sık sık bölünmesi ya da sabah çok erken saatlerde uyanma şeklinde sorunlar ortaya çıkabilir. -Adil Yeşildağ-