Sağlık Müdürü Uyarısı

Sağlık Müdürü Uyarısı

Bayram Namazında açık alanda mesafe kuralına, kurban kesimi ve dağıtımında da hijyen kurallarına uyalım.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, yaklaşan kuran bayramında, namazın açık alanda ve sosyal mesafeye dikkat ederek, kurban kesimi ve dağıtımında da hijyen kurallarının göz ardı edilmemesi gerekliliğine vurgu yaptı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşlara dikkat edilmesi gereken konularda çeşitli önerilerde bulunarak, sağlıklı kurban bayramı geçirmenin ilk şartının veteriner hekim kontrolünden geçmiş sağlıklı kurban almak olduğunu ifade etti ve mümkün olduğunca büyükşehirlerde yaşayan vatandaşların vekaletle memleketlerinde kesim yapmaları yönünde teşvik edilmeleri gerektiğini bildirdi. Sağlık müdürü Dr. Hambolat, kesimi yapılan kurban etlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde hareket edilmesinin önemli olduğunun da altını çizdi.
Bayramda memleketlerine gidecek olan vatandaşlar için, ayrıca trafik yoğunluğuna kalmadan, taşıtlarda kalabalık oluşturmadan, koruyucu tedbirlere uygun hareket etmeleri yönünde tavsiyelerde bulunan Hambolat, bayram namazlarının da açık alanda ve mesafe kurallarına uygun, kurban kesimi ve dağıtımında da hijyen kurallarının en üst düzeyde tutulması gerektiğini ifade ederek, bayramlaşmaların, aşırı kalabalık ve ziyaretlere sebep olacağı önündeki eğilime dikkat çekti.
Dr. Mustafa Hambolat, bu bayramda koronavirüs riskine karşı eski bayramlardaki alışkanlıklarımızı değiştirmemizin, toplu bayramlaşmalardan kaçınmamızın, illa ki toplu bir bayramlaşma yapılacaksa dahi kurallara uygun olması gerekliliğini, kalabalık bayram yemeklerinden uzak durulmasının, yapılacak ziyaretlerin kısa tutulmasının önemli olduğunu söyledi.
Kurban etlerinin muhafazası ve bayramda sağlıklı bir beslenmemin gerçekleşmesi açısından da, özellikle kurban etlerinin kesimden sonra dış ortamda fazla bekletilmeden buzdolabında en az +4°c muhafaza edilmesi, çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemesi, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre günde ortalama 50 ila 100 gr arasında tüketim yaplması, mümkünse etin yanında C vitamininden zengin gıdalar alınmasının insan sağlığı açısından önemli olduğunun altını çizen Sağlık Müdürü Hambolat, bayramlarda ikram edilen şeker, çikolata, hamur işleri ve şerbetli tatlılar gibi sunumların aşırı tüketilmesi halinde sağlık sorunlarına yol açabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.
Bu bayramda da, ilimizde yakaladığımız pozitif ivmeyi kaybetmemek adına Maske+Mesafe+Hijyen kurallarının da unutulmayarak gözetilmesi gerektiğinin önemli olduğunu bir kez daha ifade eden İl Müdürü Dr. Hambolat, “Öncelikle İslam âlemi başta olmak üzere, Hataylı hemşerilerimin Kurban Bayramı’nı tüm sağlık personellerim adına tebrik eder, pandemi kurallarına uygun hayırlı ve huzurlu bir bayram geçirmelerini Yüce Allah’tan niyaz ederim” dedi. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)