Sağlık Sen,

Sağlık Sen,

Her ay sadece Hatay’dan 45 Doktorun İDLİB’de görevlendirilmesine tepkili:

Neden Sadece Hatay?

Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen’in Hatay Şubesi, bir mesajla, ilimiz Hatay’daki hastanelerde görevli doktorlardan her ay 45’inin Suriye’nin İdlib kentinde geçici olarak görevlendirilmesi uygulamasını gündeme taşıdı ve bunun sürdürülebilir olmadığını, uygulamanın tüm illere, en azından çevre illere yaygınlaştırılması gerektiğini savundu.
Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç, konuyla ilgili olarak, ”İdlib, nerenin sorunu?” başlıklı paylaşımında şunları kaydetti:
“2011 yılından bu yana Suriye iç savaşı devam etmektedir. Bu süre zarfında canhıraş bir şekilde mücadele sergileyen Hatay’daki sağlık çalışanlarına pozitif bir ayrımcılık tanınması gerekirken, tam aksine, alt bölge tayin hakları bile ellerinden alındı. Şimdi de, ülkemizin kontrolünde olan ve Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi haline gelen İdlib’e ve orada bulunan güvenlik noktalarına her ay yaklaşık 45 Hekim, neden sadece Hatay ilinden geçici olarak görevlendirilmektedirler? Bu sorun sadece Hatay’ın sorunu mudur?
Sayın Sağlık Bakanlığı yöneticilerinden, İdlib için geçici görevlerde yelpazeyi genişletmelerini ve her ilden hekim arkadaşları rotasyon halinde planlamaya almalarını talep ediyoruz.”  -Cemil Yıldız-