Sağlık Sen …

Sağlık Sen …

Doktor ve Dişhekimi maaşlarına yapılan iyileştirmenin, diğer sağlık çalışanlarına da uygulanmasını istedi.

Yol Yakınken Hatadan Dönülsün

Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen’in Hatay Şubesi bir açıklama yaparak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan, doktorlar ile dişhekimleri maaşlarında gerçekleştirilen iyileştirmenin diğer sağlık ordusu mensuplarına da uygulanmasını istedi.

Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Feleytun Gönç, Bakan Fahrettin Koca’ya hitaben, “Sayın Bakanım, ya işi çözün ya da bir başka şey yapın” mesajı verdi ve şöyle devam etti:

“Türkiye’de, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Bu 1 milyonun içinde hemşire de var, doktor da var, sağlık teknikeri de var, şoför de var, temizlik görevlisi de var. Yani bir ‘ordu’da olması gereken insan gücünün tamamı, ülkemizin sağlık ordusunda fedakarca görev yapıyor.

Bunu herkes biliyor da, Sağlık Bakanı bilmiyor mu?

Anlaşılan bilmiyor! Çünkü bugün yaptığı açıklamada, ‘Sağlık çalışanlarına, 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız’ ifadelerini kullandı. Ardından bu zammı alacak sağlık çalışanlarının kimlerden oluşacağını söyledi.

Sayın Bakan’ın tam ifadesiyle, zam alacak sağlık çalışanları şu kişiler:

Pratisyen hekimlerin ek göstergesi 13 binden 33 bine, uzman hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin lira…

Sayın Sağlık Bakanı, iyi güzel, bu arkadaşlarımız alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı! Onların suçu, günahı ne? Hatadan dönmek de büyük erdemdir. Yol yakınken bu hatadan dönmelisiniz.”

Sağlık Sen Şube Başkanı Feleytun Gönç, mesajının son bölümünde, kendilerine yönelik eleştirilerde bulunan ve kendilerini sahaya inmemekle suçlayan sendikaların sözcülerine yönelik de şu mesajı verdi:

“Sağlık-Sen, bugüne kadar hak arama davasında cam-pencere indirmedi, sokakları kullanmadı, hak arama davasını masada yaptı! Bundan sonra da hakkını, bu kadar kışkırtmalara rağmen, aramaya bu şekilde devam edecek.

Bu çağrımız da, Ankara’da, Bakanlıkta, sahadan bir haber masa başı iş yapan, hantal ve kokuşmuş vesayetin kulağına küpe olsun!”

-Mehmet Durmaz-