Şahin’den Ebeler Haftası kutlaması

Şahin’den Ebeler Haftası kutlaması

Görev tanımları dışında Çalıştırılmaya zorlanıyorlar

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, Ebeler Haftası nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında meslek mensuplarının sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı için verilen sözlerin havada kaldığı, şiddetin her gün artan bir boyutta sürdüğü, döner sermayelerin yok edildiği bir çalışma ortamında 21-28 Nisan Ebeler Haftasını karşıladıklarını belirten Şahin, günümüzde Ebelerin kendi görev tanımları dışında çalıştırılmaya zorlandığını, vekil ebe hemşirelik, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi istihdam modelleri ile güvencesiz ve düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edildiklerine vurgu yaptı.
Tükenmişlik sendromu yaşıyorlar
Kadın ve Doğum hastaneleri başta olmak üzere anne ve bebek sağlığı hizmetinde yoğun bir gayret sarf ettiklerini ve aşırı bir iş yüküne maruz kaldıklarını belirten Şahin, mesajında şunlara yer verdi: “Bir yılda ülkemizde 1.5 Milyonun üstünde doğum gerçekleştiği dikkate alındığında ebe arkadaşlarımızın nasıl bir özveri ile çalıştıkları daha iyi anlaşılmaktadır. 53 Bin ebe arkadaşımız daha pek çok sorunla çalışma hayatını sürdürmekte fakat çözüm adına bir türlü adım atılmaması nedeniyle de ümitsizliğe kapılmakta, tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.
Sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmesi ve haklı taleplerine sırt çevrilmesi artık son bulmalıdır. Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada sağlıkta dönüşümün ikinci aşamasının çalışmalarının yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyunun karşısına çıkacaklarını ilan ederek, sağlık çalışanlarının özlük haklarının, çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik de çalışmaların yapılacağını belirtmiştir.
Özellikle belirtmek isteriz ki sağlık çalışanları artık söz değil icraat görmek istemektedirler. Yıpranma payının bile 3 yıldır söz verilmesine rağmen sürüncemede bırakılması bizlerin zihinlerinde olumsuz bir örnek olarak durmaktadır. Umut ederiz ki Sağlıkta ikinci faz veya dönüşüm sağlık çalışanları için sorunların çözüldüğü ve taleplerinin yerine getirildiği bir süreç olur. Biz bu sürecin en yakın takipçisi olarak çalışanlar adına cesurca mücadelemizi sürdüreceğiz. Sözlerin takipçisi, yapılacak düzenlemelere de çalışanlar adına dahil olma gayreti içinde olacağız.”
Yurdun dört bir tarafındaki Ebelerin sesine kulak verilmeli …
Siyasi iradeden beklentilerinin sorunların çözümü adına ebeler haftasında ilk adımları görmek olduğunu bildiren Şahin, mesajının sonun şunlara değindi: “Yurdun dört bir yanında görev yapan 53 Bin ebe arkadaşımızın sesine kulak verilmelidir. Bu düşüncelerle Fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe arkadaşlarımızın Ebeler Haftasını kutluyor, çalışma hayatlarında kolaylıklar ve güzel yarınlar diliyoruz.” -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)