Saint Pierre Bayramı’nda

Saint Pierre Bayramı’nda

Kilise Bahçesinde

Arp Sanatçısı Zeynep Öykü’nün Konseri, St. Pierre Bayramı kutlamaları kapsamında Antakya Katolik Kilisesi bahçesinde gerçekleştirilecek. Konserin tarihi 30 Haziran olarak açıklandı.

Antakya Katolik Kilisesi’nin tarihi atmosferi içinde bir araya gelecek olanlar, 300 yıl geriye doğru bir geziye çıkacak, Johan Sebastian Bach ve oğullarının eserlerini dinleyecek. Kadim kentin tarihi caddesine bakan kısmında yer alan Kilise’nin taş avlusunda gerçekleştirilecek olan konserin misafir sanatçısı, Arp’a olan tutkusunun peşinde dünyayı gezerek tüm dünyadan farklı arp tekniklerini harmanlamış bir arpist, Zeynep Öykü.
-ÖYKÜ’NÜN HİKAYESİ-
Zeynep Öykü, Arp’ı ilk kez çocukluğunda izlediği bir Japon filminde gördüğünde, çok uzak, bir hayalden ibaretti. Ta ki Cambridge’de bir vitrinde, Arp’ı ilk kez yakından görene kadar.
Orada gördüğü ilk Arp ile başlayan serüveni, onu ilk olarak İrlanda’ya götürdü, kulaktan kulağa aktarılan Kelt Arpı geleneği ile tanıştı. Daha sonra Kaliforniya’da doğaçlama müzik üzerine çalışan Arpist Susan Allen ile Arp’a daha farklı bir bakış açıdan bakmaya başladı. Klasik Arp dünyasında ise yine bu türün en büyük isimleri; Fransa’da Isabelle Perrin, Marie Pierre Langlamet, Hollanda’da Erika Waardenburg, Ernestine Stoop ve Saskia Kingma, ve caz arpisti Rosetty de Ruiter ile çalıştı. Stüdyo deneyimlerinden memnun kalmadığı için, Arp eğitimi dışında, İngiltere’de Ses Mühendisliği alanında eğitim aldı.
Arp ile yapılabileceklerin sınırını zorlamak isteğiyle; Amerika’lı Black Metal grubu Wolves in the Throne Room, Finlandiya’lı Senfonik Metal grubu Imperia, Finlandiya’lı Hard Rock grubu Lazy Bones’un albümlerine çaldı, Osmanlı saray müziği ve danslarının izini süren Taksim Taksim isimli projede dansçı Berrak Yedek, tanburi Murat Aydemir ve neyzen Salih Bilgin gibi isimlerin yanında yer aldı. Yine başka bir ilk olarak, Açık Radyo’daki 47tel2el isimli programı ile Arp tarihi ve geleneklerini Türkiye’ye tanıttı.
Öykü, şu an İstanbul’daki stüdyosunda eğitim vermekte, Arp’ın tanınırlığını arttırma misyonu ile konserler vermektedir. -Tamer Yazar-