Sakatlar Derneği …

Sakatlar Derneği …

Konser-tiyatro etkinliğinin, çeşitli bahanelerle engellendiği iddiası

Etkinliğe Örtülü Yasak !

   Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi, “Engelliler Haftası” etkinlikleri kapsamında yapmak istediği konser, tiyatro vb faaliyetler çeşitli bahanelerle engellendiğini iddia etti. Engellileri engelleme iddialarının, hamlelerinin, ilimizde de konser, tiyatro, etkinlik yasağı olduğu kanısını gündeme getirdi. 

   Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şube Başkanı Ali Rıza Tekin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunlara değindi: “10-16 Mayıs Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında 11.Mayıs 2022 Saat:19.30 da Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Engel Tanımayanlar Halk Müziği Korosu ve Mesreh El Emel Tiyatro Gurubu ile birlikte ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?’ Oyunundan esinlenerek bir (Arapça)  tiyatro ve Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesinin Engel Tanımayanlar Halk Müziği Korosu Mini Konserini sergilemek istedik.

   Meclis Kültür Sanat Merkezinde tiyatro ve mini konserimiz, tam sahne alacağımız sırada sözde elektrik problemi olduğu ki bizler hiçbir şekilde buna inanmıyoruz ve bu gösterimiz elektrik arızası nedeni ile iptal edildi. Bina yöneticisi tarafından jeneratörün devreye giremeyeceği bilgisi kafamızda bir soru işareti daha bıraktı. Oyun oynanma esnasında elektrik kesintisi veya arızası olma durumunda jeneratörün devreye girmemesi önlenemeyecek kazalara neden olabilirdi. Böyle bir açıklama ne kadar gerçekçi olabilir kamuoyuna soruyoruz. Engelli vatandaşlar karga tulumba çuval taşır misali aşağıya indirildik ve yeni bir başvuru yapılıp oyun ve konser sergileyebilirsiniz denildi.

İnsan onuruna yakışır yaşamak istiyoruz …

   Başvuruda bulunacağımız  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Meclis Sanat ve Gösteri Merkezinin 19 Haziran 2022 tarihine kadar dolu olup, 19 Haziran 2022  tarihine gösteri merkezini tahsis edebilecekleri söyleminde bulundular. Gösteri merkezinin boş olup olmadığını merak ederek gönüllü destekçilerimizden birini İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderdiğimizde ne hikmetse 29 Mayıs /01.Haziran 2022 tarihleri arasında takvim günlerinde boş olduğunu, bu tarihler arasında dilekçe verilirse değerlendirilebileceğini söylediler. Bizde o güne istinaden başvurumuzu gönüllümüz ile 01.06.2022 tarihinde tahsis edilmesi girişimde bulunduk. İstenilen Gerekli evraklar İl Emniyet Müdürlüğünün izni doğrultusunda Antakya Kaymakamlığının da oluru ile aşamaları tamamlayıp başvurabilirsiniz denilmesi ile 23.05.2022 tarihinde dilekçemizi verdik. İlerleyen aşamalarda Emniyet ve Antakya Kaymakamlığı 72 saat içinde olumlu ya da olumsuz onay vermesi gerekirken, dilekçemiz 01.06.2022 günü yani 10 gün sürdükten sonra, ‘bu tarihi binanın adını bile bilmiyoruz’ mahiyetinde, yerin adres bilgileri verilmediği gerekçesiyle olumsuz yanıt aldık.

   Oyunu oynamayalım diye son saatlere kadar evrak gelmedi bahanelerinin ardından 01.Haziran 2022 tarihinde yapmak istediği tiyatro oyunu ve Türkiye Sakatlar Derneği Hatay Şubesi Engel Tanımayan Halk Müziği Korosunun, mini konseri tüm girişimlerimize rağmen engellenmiş oldu.

   Bu söylemlerine istinaden sahne almak istediğimiz kurumun tam açık adresi Müzenin Karşısı Meclis Künefecisinin yanı Antakya’mızın Tarihi Meclis Binasını da ekleyerek tekrar bir başvuruda bulunacağız. Süreçteki olayları hep birlikte takip edeceğiz.

   Türkiye Sakatlar Derneği 1960 yılından bu zamana kadar yaklaşık 62 yıldır bu ve buna benzer kısıtlamalara maruz kalmakta, buradan kamuoyuna seslenmek ve herkesi bilgilendirmek adına sesleniyorum: Biz engelli vatandaşlara eşit yaşam, eşit koşullar sağlanmalı, ayrımcılık ile ötekileştirilmenin önüne geçilmeli, insan onuruna yakışır şekilde yaşamak istiyoruz.”

   Mehmet ÖZGÜN