Salgını durduran isim, Uğur Şahin!

Salgını durduran isim, Uğur Şahin!

Hatay da Onu Hatırlar mı?

Küresel bir salgın olan ve son 2 seneye adeta damgasını vuran koronavirüse karşı aşıyı bulan Hataylı Uğur Şahin’in biyoteknoloji alanında faaliyet yürüten şirketi BioNTech, aldığı ödüllere bir yenisini ekler mi?

Dünyayı karantina altına sokan salgının öldürdüğü milyonlara daha fazlasının eklenmesini önleyen aşının mucidi, biyoteknoloji alanında faaliyet yürüten şirket, BioNTech, Hataylı Bilim İnsanı Uğur Şahin’e ait. Yarattığı küresel başarı ile bugüne kadar birçok ödülün sahibi olan Şahin ve kendisi gibi Bilim İnsanı olan eşi Özlem Türeci için Hatay’ın yöneticileri bugüne kadar neden sessiz kaldı, merak konusu!

Bilindiği gibi, son olarak, Avrupa Birliği’nin (AB) ortak para birimi olan Euro banknotları için yeni motif arayışına giren Avrupa Merkez Bankası’na (ECB), Avrupa Parlamentosu’ndan, BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci önerisi gelmiş, “Yeni Eurolarda, Şahin ve Türeci’nin resimleri olsun” fikri paylaşılmıştı.

Bu konuda daha önce de dile gelen öneri ve beklenti ise Uğur Şahin için memleketi olan Hatay’ın da bir ödül mekanizmasını devreye sokması ve küresel bir marka haline gelmiş bir ismin, bu şekilde onurlandırlması.

Tamer Yazar