Salgının orta yerindeyiz ama…

Salgının orta yerindeyiz ama…

Sorularımız Çok Fazla!

MAK Araştırma, aralarında Hatay’ın da olduğu 67 ilde 5 bin 700 kişi ile görüştü. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) konusunda yapılan ankete göre, salgın konusundaki kısıtlamaların işe yaradığını düşünenlerin oranı yüzde 45’te kalmış. Katılanların yüzde 41’i ise önlemlerin işe yaramadığını düşünüyor.

Hatay’da, 25 Eylül-1 Ekim arasında yapılan ölçümlerde, 100.000 kişi içinde koronavirüs vaka oranı 179.41 olarak ifade edildi. Bir dönem, Türkiye’de en az vaka görülen ilk 3 kent arasında sayılan Hatay’daki durumun neden bu kadar kötüleştiğine dair sorular sorduğumuz sokaktaki vatandaş ise 11 Ekim itibariyle aşılama oranı yüzde 71’e ulaşan ve mavi olmasına az kalan kentin en büyük sorununun denetimsizlik olduğu konusunda hemfikir.
Bu konuda yapılan son anket ise vatandaş eleştirilerinin ülke genelinde de çok değişmediğine dair… Bu son anket kapsamında, MAK Araştırma, aralarında Hatay’ın da olduğu 67 ilde 5 bin 700 kişi ile görüştü.
Anketin sonuçları şöyle:
-Yüz kişiden 24’ü koronavirüsüne yakalanmış.
-Yüz kişiden 15’i hiç aşı yaptırmamış.
-“Herkes aşı yaptırmalıdır” diyenlerin oranı yüzde 76 iken, “hayır” diyenlerin oranı yüzde 14 oldu. Yüz kişiden 10’u ise kararsız.
-“Aşı yaptırmamak, virüsün yayılmasına katkıda bulunmaktır” diyen-lerin oranı yüzde 78. Ankete katılanların yüzde 14’ü ise bu önermeye karşı çıkıyor. Kararsızların oranı yüzde 8.
-Yüz kişiden 73’ü, aşının koronavirüs ile mücadelede etkili olduğuna inanıyor. Aşının etkili olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 14.
-Halkın yüzde 67’si, aşı yaptırmayanlara toplu alanlarda kısıtlama getirilmesi gerektiğine inanıyor. “Hayır getirilmemelidir” diyenlerin oranı ise yüzde 24.
-Salgın konusundaki kısıtlamaların işe yaradığını düşünenlerin oranı yüzde 45’te kalmış. Katılanların yüzde 41’i ise önlemlerin işe yaramadığını düşünüyor. -Tamer Yazar-