Salgının Şehrimizdeki Seyri, Türkiye Ortalamasının Altında

Salgının Şehrimizdeki Seyri, Türkiye Ortalamasının Altında

Başkan Savaş, küresel salgınla mücadeleye siyaset üstü bakılması önemine vurgu yaptı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir tv programında yaptığı konuşmada, küresel salgının şehrimizdeki seyrinin Türkiye ortalamasının altında olduğuna vurgu yaptı.
Başkan Savaş, HRT Akdeniz ekranlarında yaptığı konuşmada, koronavirüsle mücadeleye siyaset üstü bakılması gerektiğini ve bilim insanı kimliğiyle bunları söylediğini ifade etti ve “Bu hastalık, sadece iktidarın değil, muhalefetiyle ve hepimizin birlikte mücadele etmesi gereken bir düşman. Ülkemizde şu anda orta ölçekli seviyede ilerliyor. Mücadele devam ediyor. Ancak mücadele tarzında daha radikal önlemler alınmalıydı. 14 ya da 21 gün sokağa çıkma yasağı uygulansaydı, ülkemizdeki vaka seyri daha farklı olabilirdi. İlk alınan sokağa çıkma yasağı kararı çok yanlış yapıldı” dedi.

Gün birlik olma günü…

Covid-19 salgınının Hatay’daki seyrini de değerlendiren Lütfü Savaş, “Salgının şehrimizdeki seyri, Türkiye ortalamasının altında. Üç hastanemizde yaklaşık 50 hastamız var. Katıldığım bir televizyon programındaki ifadem yanlış anlaşılmış. Hayatını kaybeden 7 vatandaşımızdan 2 tanesinin yaşamını yitirdikten sonra Hatay’a getirildiğini belirttim. Bu vatandaşlarımızdan biri Fransa, diğeri Almanya’dan geldi. Bu vatandaşlarımızın raporunda ‘bulaşık hastalık sebebiyle yaşamlarını yitirdikleri’ yazıyor” dedi ve sözlerinin tamamının raporlara dayandığını ifade etti.
Geleceği doğru okuyabilmek için geçmişi iyi bilmek gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Savaş, “Bu salgına karşı önlemimizi ulusça almalıydık. Belki de çok daha radikal kararlar alınmalıydı. Ekonomik tablomuz buna engel olmuş olabilir. Ancak gün, birlik olma günüdür” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu süreçteki hizmetlerini de değerlendiren Başkan Savaş, sözlerini şöyle tamamladı:
“Cumhuriyet Halk Partili diğer Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla uzaktan toplantılar gerçekleştiriyoruz. Hepimizin öncelikli amacı, dezenfeksiyon. Belediyemizce; kurum ve kuruluşlarda, kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında periyodik olarak dezenfeksiyon çalışması yapıyoruz. 17 bin hemşerimize, market alışverişlerine yardımcı olacak kart dağıtıyoruz. Hem belediyemizin, hem de hayırsever vatandaşlarımızın hazırlayacağı gıda yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz. Hatay Valiliği tarafından belirtilen derneğe yardım yapıyoruz. Bu süreç iktidarıyla muhalefetiyle birlikte geçirilmesi gereken bir süreç.”

Zaman, ayrışma zamanı değil…

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak yardımların kaymakamlıklarla koordineli olarak organize edildiğini de vurgulayan Başkan Savaş, “Bu konuda Valilik ve İlçe Kaymakamlarımızla ortak hareket ediyoruz. Belediye Başkanları olarak, yasalar neyi emrediyorsa biz onu yapıyoruz. Biz şu anda, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık görevindeyken kendi çıkarttığı yasalar doğrultusunda hareket ediyoruz” dedi.
Bu süreçte herkesin önceliğinin, Türk Bayrağı altında çalışmak olması gerektiğini önemle belirten Başkan Savaş, “İnsanlarımız, salgın sebebiyle kaos içerisinde. Ekonomik olarak iyi durumda değiliz. Tüm bunlar bir araya gelince, vatandaşlarımızın ruh hali alarm verir duruma geldi. Onun için bu zaman ayrışma zamanı değil” dedi.
Başkan Savaş, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının iktidar ile herhangi bir yarış içerisinde olmadığının da altını çizdi. Bu süreçte vatandaşlara gönderilen su faturalarıyla da ilgili merak edilenleri de açıklayan Başkan Savaş, “Yasalar çerçevesinde, vatandaşlarımıza su faturası göndermek zorundayız. Eğer göndermezsek, Sayıştay’a göre suç işlemiş oluruz. Faturalarını ödeyebilen hemşerilerimiz ödesin, durumu olmayanlar ise sonra ödesin. Suyu kesilen kim varsa geri açıldı” dedi.
Aynı zamanda belediyenin kira gelirleri ve alacakları hakkında da düşüncelerini paylaşan Lütfü Savaş, “Bu süreçte alacaklarımızda esnek davranıyoruz. Ödeme imkânı olan vatandaşlarımızdan alacaklarımızı tahsil ediyoruz. Olmayanlardan etmiyoruz” şeklinde konuştu. -Mehmet ÖZGÜN-