Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samandağ Belediyesi Geleneksel Etkinliği:

Ras-El Seni Kutlaması Samandağ

Ras-El Seni Kutlaması

Samandağ Belediye geleneksel Ras -el seni etkinliği, 14 Ocak 2017 Cumartesi günü saat 19.00’da Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleşti. Sanatçı Neriman Bolat ve Domsek Arapça Müzik Grubu’nun sahne aldığı etkinlikte vatandaşlara yöresel ikramlarda da bulunuldu. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Prof.Dr. Nazan Savaş, CHP Kadın Kolları PM Üyesi Suzan Dudu, CHP Kadın Kolları Hatay İl Başkanı Filiz Haksöz, CHP Kadın Kolları İl Sekreteri Hülya Nehir, CHP Kadın Kolları MYK Üyeleri, CHP Kadın Kolları, Osmaniye, Mersin, Adana, Kahramanmaraş İl ve İlçe Başkanları ile kalabalık bir izleyici grubu katıldı.

Samandağ Belediye Başkan Mithat Nehir, etkinlik öncesi salonu tıka basa dolduran Samandağlılara hitaben şu konuşmayı yaptı:

“Bugün, çok anlamlı, önemli bir gün. 14 Ocak, geleneksel yılbaşı ve aynı zamanda bayram günüdür. Belediyelerin en önemli görevlerinden biri, sosyal ve kültürel anlamda çalışmaları yapmaktır. Gelenek ve göreneklerimiz, dilimiz, bizi var eden değerlerimiz, birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bu değerlerimizi hep birlikte yaşatacağız. Kültürel değerlerimiz, çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır. Samandağ Belediyesi olarak bu konuda önemli çalışmalara imza attık.

Göreve geldiğimiz ilk dönemde, mahalle mahalle Arapça tiyatro gösterileri yaptık, okul bahçelerinde gerçekleştirdiğimiz bu ekinliklerle halkımızı sanatla buluşturduk. Dünya Arapça Günü etkinlikleri, Arapça kursları ve bir çok etkinliğe imza attık. Geçmişte utandırıldığımız, bunlar eski adetler ve töreler, kim bunlarla uğraşacak denilen değerlerimizi tekrar canlandırmak, tekrar su ve toprakla buluşturmak, filizlendirmek için inanılmaz çabalar harcıyoruz.

Her daim sizler yanımızda oldunuz. Bu sürece sizler destek olmasay-dınız, bizler bugünlere taşıyamaz-dık. Sizle beraber çok daha iyi şeylere imza atacağız. Çok daha iyi şeyler yapacağız. Teknik belediye-cilik anlamında, sosyal belediye-cilik anlamında ve bu sevginin kökleşmesi ve derinleşmesi anla-mında bizlere çok büyük görevler düşüyor. Bizler bunun farkındayız. Kil ğam ve intü bi kheyr, mutlulukla ve sevgiyle kalın…”

Samandağ Belediyesi etkinliğine katılan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, burada yaptığı konuşmasında, “Bugün, burada sizlerle bir arada bulunmak çok anlamlı. Ülkemizin içinden geçmiş olduğu bu karanlık dönemde, aydınlık yüzlü halkımızla birlikte olmak bana güç verdi. Umudumuz var ki, geçmiş olduğumuz bu karanlık günler sizlerin gücüyle aşılacaktır. Umarım bu birlikteliklerimiz artarak devam edecektir. Hatay, Samandağ, bir çok kültürün, inancın ve aidiyetin birlikte barış içinde yaşadığı bir ilçedir. Buradan aldığım bu güzel enerjiyi Anadolu’ya yaymak istiyorum. İyi ki sizlerle birlikteyim. İyi ki yolumuz buraya düştü. İyi ki sizlerle birlikte yol yürüyorum. Hepinize en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bir daha bu tür etkinliklerde buluşmak dileğiyle, barış dolu günler diliyorum” dedi. -Mehmet Özgün-