Samandağ Belediyesi’nde …

Samandağ Belediyesi’nde …

İşlerine son verilen 6 Personel, Başkan ERYILMAZ’a sordu:

Aileleri, Çocukları Olan 6 Personeli Kış Ortası Sokağa Atmak, Samandağ Menfaati mi?

Samandağ Belediyesi personeliyken, 2022 yıllı için sözleşmeleri uzatılmayan üniversite mezunu 6 kişi, yaptıkları ortak açıklamada, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın, bütçe imkanlarını gerekçe göstererek, bu kararı Samandağ’ın menfaatleri için aldığını söylemesi üzerine, “Aileleri, eşleri, çocukları olan 6 üniversite mezunu nitelikli elemanı kış ortasında sokağa atmak, Samandağ Belediyesi’nin menfaati için midir?” diye sordu.

İşine son verilenler adına, Kenan Kahlıoğulları, şu soruları sordu:

“Memleket menfaati… Samandağ’ın öz evladı olan ve hepsi üniversite mezunu olan, ailesi ve çocukları olan 6 personeli kışın ortasında işten atmak memleket menfaati midir? Üst üste açılan davaları kaybedip, binlerce lirayı tazminatı belediye kasasından ödemek mi, memleket menfaati? Samandağ Belediyesi’ni, emekçilerinin ekmeği İle oynayan bir kurum konumuna sokmak mı, memleket menfaati? Kamuoyuna ve ülke gündemine işçi ve emekçi ile sorunlu bir kurum olarak tanıtmak mı, memleket menfaati? İşe dönüş davalarını kaybedip, sonra bir daha kaybedeceğini bile bile bizleri işimizden atmak mı?

Memleket menfaati ise mesele, Sayın Belediye Başkanı, çok söylenecek şey var! Bizlere, işlerimizi yapabileceğimiz bir ortam sağlayarak, Samandağ’a hizmet etmemizi sağlarsanız, memlekete hizmet etmiş oluruz. Siz de başarılı olursunuz. Aksi takdirde, bizleri yıldırmak için kanunsuz, hukuksuz görevlendirmeler yaparsanız, tabi ki memleket menfaati oluşmaz.

Mesela, işe aldığınız sözleşmeli veya taşeronda çalışan kişileri, hangi kriterlere göre işe aldınız? İşe aldıklarınızın neredeyse tamamının, aynı aileden ve benzer soyadlarından oluşması tesadüf mü? Ya da bu soyadının çevresinde olan kişiler olmaları (sponsorlardan birinin kaynı, diğerinin baldızı, diğer sponsoronuzun damadı vb…), sizce memleket menfaati mi? Sizin kendi siyasi menfaatinizle eşdeğer olursa, memleket menfaati mi oluyor? Memleket menfaati kavramını, sözlüğe bakıp bir daha irdelemeniz ümidiyle…”

-Haber Duygu Ertaş-