Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samandağ Deniz sahilinde köpek saldırısı CARETTA Kaplumbağalara

Samandağ deniz sahilindeki CARETTA

Samandağ deniz sahilindeki CARETTA kaplumbağalara, bölgede başıboş dolaşan köpeklerin saldırıda bulunduğu belirtildi. Konuyu gündeme taşıyan Hatay Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Yahya Hamurcu, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinden bu olaya karşı işbirliği çağrısı yaptı.
Hatay Veteriner Hekimleri Odası’ndan yapılan açıklama şöyle:
“Hatay Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu olarak, Hatay Deniz Kaplumbağaları İlkyardım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde Samandağ sahillerine yumurta bırakmak için kumsala çıkan Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının sokak köpekleri tarafından parçalanmış olduklarını üzülerek gözlemledik. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları İlk Yardım, Tedavi, Kurtarma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Sayın Prof. Dr. Enes Altuğ ile yaptığımız görüşmede, son yıllarda bu tür vakaların sık yaşandığı ve Samandağ sahillerindeki köpek saldırılarının yumurta bırakmaya gelen birçok deniz kaplumbağasının ölümüne neden olduğu bilgisini aldık.
Ekolojik sistemde, her canlının ekosistem zincirinin bir halkası olduğu düşünülerek yaşayabilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri adına gerekli önlemlerin alınması ve nesli tehlikede olan Caretta Caretta ve Chelonia Mydas türü deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla, ilgili yetkilileri ve ilgili kurumları tedbir almaya davet ediyoruz.
Hatay Büyükşehir ve Samandağ Belediyelerinin bu anlamda sokak hayvanlarının rehabilitasyonuna özen göstermeleri, yaşam alanlarına yakın bölgelerde tespit edilen noktalara düzenli yem, mama, yiyecek ve su bırakılarak temel ihtiyaçlarının karşılanması için daha fazla çaba harcamaları gerektiği ve ayrıca yuvalama kumsallarına yakın başıboş köpeklerin rehabilitasyon ve bakımlarının yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” -Cemil Yıldız-