Samandağ Denizinde Deniz Anası

Samandağ Denizinde Deniz Anası

Samandağ denizinde, hafta sonunda deniz anası tehlikesi yaşandı. Birçok kişi, deniz anası ısırığı şikayetiyle sağlık kurumlarına başvurdu. Samandağ Devlet Hastanesi Acil Doktoru Dr. Nevzat Aslan, geçtiğimiz hafta sonunda, “Samandağ denizimizden, çok sayıda deniz anası ısırığı şikayetiyle acilimize başvurulmuştur” bilgilendirmesinde bulundu.
Geçen yıl da İsrail ve Lübnan’da görülen zehirli tür denizanaları, bu yıl ilimiz Hatay’da kıyıya vurmuştu. Yaklaşık 14 kilometre uzunluğundaki sahil şeridine vuran denizanaları, hafta sonunda da farklı noktalarda görüldü.
Yetkililer, vatandaşları, zehirli olan göçmen denizanalarına çıplak elle dokunmamaları konusunda uyardı.

-Kalp krizi riskini artırıyor-
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Turan, denizanalarının, Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e geçtiğini anlatarak, şöyle konuştu:
“Denizlerimizde ekosistemi tehdit ederek, balık stoklarını azaltmaktadır. Aynı zamanda, halk ve balıkçı sağlığını da tehdit etmektedir. Bu, patlayan bir tür olduğu için, bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunlar, balıkçı ağlarını doldurarak, günlük avları engelliyor.
Bu türün altında bulunan saçak yapılarda, nematosit dediğimiz zehirli kapsüller bulunmaktadır. Bunlar, insan vücuduna temas ettiği takdirde, yıllarca kalabilecek izler bırakabilmekte. Kesinlikle bunlara elle temas edilmemelidir. Temas halinde, çok yoğun ağrı oluşturmakta ve bu ağrıyı kaldıramayan insanlarda kalp krizi geçirme riski artmaktadır. Deriye temas halinde ise sirke ve deniz kumuyla ilk müdahale yapılabilir. Tatlı suyla kesinlikle müdahale edilmemeli. Bu durum, ağrıyı daha da artırmaktadır.”

-Cemil Yıldız-