Samandağ-Milleyha

Samandağ-Milleyha

Hatay’ın bu çok özel sulak alanı, onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Samandağlıların “Milleyha” adıyla tanımladıkları, denize yakın sulak alan, kuşların dinlenme alanı. Doğaseverler, Milleyha ile ilgili şu yorumları yapıyor:
“Milleyha Kuş Cenneti, Samandağ, Hatay’dadır. Arabistan toygarı türü kuş, Hatay için yeni bir tür. Güneyden gelen kum fırtınası ile beraber ülkemize kadar ulaşan bu tür, Ortadoğu ülkeleri ve Kuzey Afrika çöllerinde yaşıyor. Kuşu bulup haber veren Emin Yoğurtçuoğlu’na teşekkür ediyoruz.”
Bir başka paylaşım da şöyle.
“Milleyha sulak alanı ülkemizin en çok kuş türü barındıran alanlarından biri olup, coğrafik olarak da Amanoslar-Toroslar dağ sistemleri ile Anadolu’dan ayrılıyor. Arap Levhası’nın kuzeybatı köşesinde yer alması nedeniyle, Güney Asya – Arap Yarımadası – Doğu Afrika hattını kullanan kuşlar için uğrak yerlerden biri özelliğini taşıyor. Bugüne kadar, Güney ve Güneydoğu Asya kökenli pek çok kuş türüne ev sahipliği yaptı.
Ek olarak, süzülen kuşların dünyadaki en büyük göç rotalarının biri üzerinde yer alıyor. Milleyha Kuş Cenneti’nde 23 yıldır gerçekleştirdiğimiz kuş gözlem ve arazi çalışmalarında 272 kuş türü saptamış olup, Türkiye’de tüm zamanlarda saptanan kuş türlerinin % 56’sına denk gelmektedir. Yoğun insan baskısından arındırılıp, doğal haliyle yaşatmamız gereken çok özel bir alan.”
Samandağ’ın dünyaca ünlü Milleyha Sulak Alanı ile ilgili bir başka paylaşım da şöyle:
“Türkiye’nin kuşçuluk adına tarihi anlarından biri. Fırtınalar arasında Milleyha Sahili’nde kuş bakmayı bırakmadım. Nihayet bombalar aynı anda patladı. Arabistan Toygarı (TR.1kaydı) (Arabian Dunn’s Lark), İbibik Toygarı (TR2.kaydı) (Greater Hoopoe Lark) ve Benekli Bağırtlak (TR.3kaydı) Spotted Sandgrouse)… Hatay, benim ikinci memleketim gibi oldu. Bu muhteşem alanda daha çok tür görülecek. Bütün kuşçuları, önemli kuş alanlarımızı korumada aktif olmaya davet ediyorum. Hep birlikte, Milleyha sahil şeridini betonla örtülmekten kurtaralım, kuş cenneti olması için uğraşalım.
Ben, ülkemiz adına bu kadar verimli bir alan için herkesin çabalaması gerektiği taraftarıyım. Bu muhteşem türleri gördüğüm için de mutluyum. Gerçekten oturup, üzerinde sayfalar dolusu yazı yazılır. Doğru zamanda doğru yerde olmak ve bilgili olmak ve biraz da emek… Hala o anları unutamıyorum. Videoları ve daha fazla fotosu gelecek.”
Haber-Cemil Yıldız-(Fotolar:Emin Yoğurtçuoğlu)