SAMANDAĞ TANITILDI…

SAMANDAĞ TANITILDI…

 KÖY TV önceki gün ekranlarını Samandağ ilçesinin tanıtımı için açtı. Köy Tv ekranlarında Hüseyin Emre Yaba ve Esra Özgün’ün sunduğu ‘Anadolu Gezginleri’ adlı programının konuğu Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR idi.

 26 Aralık Pazartesi günü Saat 17.00-19.00 saatleri arasında yayınlanan program ilçenin ekonomik, sosyal, kültürel yönden tanıtımını yaptı.. Programın tekrarının 1 Ocak 2017’de saat 14.00’de Köy Tv ekranlarında yayınlanacağı ifade edildi.

 Medeniyetler kenti Hatay’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eşsiz lezzetlerinin de tv ekranına yansıtıldığı programda Başkan Nehir, Samandağ’ın hizmet serüvenini, faaliyetlerini ve projeleri izleyicilere aktardı.

 Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Köy Tv’ye verdiği röportajda özetle şunları söyledi:

 “Samandağ’ında daralan bir yerel siyaset, daralan bir yaşam alanına itiraz noktasında bir süreç başlattık. Doğduğumuz büyüdüğümüz yeri daha da güzelleştirmeyi, yaşanabilir, modern bir yer haline getirmek için böyle bir işe giriştik. Samandağ’ında kangrenleşen sorunlara biz çözüm getireceğiz dedik. Biz bu inançlarla yola çıktık ve Türkiye’de tek ilçe olarak farklı bir siyasi partiden seçim kazandık. O dönemde ki seçim çok ciddi çalışan ve çok güçlü rakiplere karşı alınmış bir seçim dönemiydi. Bizim masum ve mütevazı söylemimiz halkın yüreğine dokunan, o değişimi, dönüşümü arzulayan önemli bir kesimine hitap ettiğinin ispatıydı.

 Samandağ etnik yapısı ve kültürü ile özgün bir yer konumundadır. Çeşitli inanç gruplarının bir arada kardeşçe yaşadığı farklı renklerin bulunduğu bir yerdir Samandağ’ımız. Diller dillere, çan sesleri ezan sesine, bayramlar bayramlara karışır; en çok bayram burada kutlanır. Tarih boyunca çeşitli bölgelerden gelen insanlar için bir kültür alışverişi merkezi olmuştur. Samandağ’ında insanlarımızın sıcak yüzü, insan sevgisi bizim en büyük zenginliğimizdir.

 Belediyecilik sadece yol, kaldırım yapımı değil. Bunlar olmazsa olmaz ama bunun yanı sıra insanlarımızın ruhlarına dokunan güzel sosyal etkinliğimiz oldu ki. Türkiye’de farklı diller ile konuşulmanın tehlikeli olduğu algısı yaratıldı. Ama bunun bu şekilde olamadığı anlaşıldı.

 Türkiye’nin %50 oranındaki maydanoz ihtiyacını ilçemiz temin etmektedir. Yaş sebze meyve’nin ekildiği ve buradan pazara sunulduğu doğrudur. Suriye savaşı öncesinde burası çıkış kapısıydı ve Türkiye’nin önemli ihracat merkezi idi. Türkiye’nin muhtelif yerlerinden toplanan yaş sebze meyveler burada paketleniyor ve Ortadoğu’nun ilgili ülkelerine gönderiliyordu. Çok geniş arazilerimiz mevcut değil ama topraklarımız oldukça verimlidir. Samandağ’ında ufacık bir alan bile tarıma ekonomiye kazandırılmıştır. Önemli bir kalemizin turizm olması gerekliydi. Turizmden hak ettiğimiz payı elde edemedik daha ama bununla ilgilide sizlerin aracılığı ile ve bu tür programlar ile özel çabalarımız ile Samandağ’ı tanıtmaya çalışıyoruz. Ama biz Samandağ’ın dokusunu boz-madan etnik ve kültürünü yıpratma-dan bir şeyler kazandırmak istiyoruz.”

 Samandağ belediye başkanı Mithat nehir, programını sonunda da belediye olarak yaptıkları hizmetleri sıraladı, geleceğe yönelik projelerinden söz etti.

-Cemil Yıldız-