Samandağ ve Kırıkhan Belediyeleri Meclis Kararları:

Samandağ ve Kırıkhan Belediyeleri Meclis Kararları:

Deprem Komisyonları…

İlimizde Samandağ ile Kırıkhan Belediye Meclisleri kararlarıyla, iki ilçede, deprem konusunda araştırma yapacak komisyonlar oluşturulması kararları alındı. Edinilen bilgiye göre, Samandağ Belediye Meclis üyesi Cem Tamimi tarafından “Deprem Komisyonu” kurulması ile ilgili önerge oya sunuldu. Komisyon’un 5 kişiden oluşması önerisi ve Deprem Komisyonu’nun; Taylan Nural, Cem Tamimi, Ender Can, Ali Berrak ve Cemil Ergin’den oluşması şeklindeki karar, oy birliği ile kabul edildi.
-Kırıkhan Belediyesi-
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz da, Plan ve Proje Müdürlüğü’ne verdiği talimatlarla, depremle ilgili özel bir komisyon oluşturdu. Halkın deprem konusunda bilinçlenmesi, olası depremler karşısında acil eylem planlarının hazırlanması için oluşturulan komisyon, çalışmalarına da hemen başladı. Başlanan çalışmalar doğrultusunda, öncelikle ilçe sınırları içerisinde 22 adet afet toplanma alanı ayrıldı.
Kırıkhan Belediyesi Deprem Komisyonu kararlarından bazıları şunlar:
– Belediye bünyesinde afet arama kurtarma ekiplerinin kurularak ekiplere eğitimleri başlatılacak.
– İlçe genelinde depreme hazırlık amacıyla eğitim faaliyetleri başlatılacak.
Konuya ilişkin konuşan Başkan Yavuz, “Son bir aydır, ülkemizin birçok bölgesinde depremler yaşadık. Son olarak 41 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, binin üzerinde yaralımızın olduğu, merkezi Elazığ Sivrice olan; Kayseri, Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay ve ilçemiz Kırıkhan’da da hissettiğimiz bir deprem yaşadık. Depremler sonrası, deprem uzmanları tarafından yapılan açıklamalarda, Hatay ve dolayısıyla da Kırıkhan’ın riskli bölge olduğu tespit edildi. Bizler de belediye olarak, halkımızın can güvenliği için özel komisyonlarımızı acilen oluşturup çalışmalarını başlattık.
Hemşerilerimizin gönlü rahat olsun. Ancak bizlerin gayreti kadar, siz değerli hemşerilerimizin de duyarlı olup, her an deprem olacakmış gibi evlerimizin içerisinde gerekli tedbirleri almaları gerekir. Bir ihmal, Allah (c.c.) korusun, birçok cana mal olabilir. Unutmayalım ki, deprem öldürmez, ihmal öldürür” dedi.
-Cemil Yıldız-