Samandağ’a fakülte’ye red

Samandağ’a fakülte’ye red

Kalkınma Bakanlığı, ilçede 25 dönümlük bir arazi üzerinde hayırseverce Fakülte yapılması projesini kabul etmeyerek reddetti. İlçe Kaymakamı Çelik, Fakülte yerine spor tesisi oluşturulması üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Kalkınma Bakanlığı, Samandağ ilçesinde Fakülte oluşturulması projesini reddetti. Gelişme üzerine, ayrılan 25 dönüme spor kompleksi yapılmasına karar verildi. Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, gelişmeyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Yüksekokul kurulması konusunda Kalkınma Bakanlığı’ndan izin alınması gerekiyor. Kalkınma Bakanlığı, maalesef yüksekokulların yapılmasına olumsuz cevap verdi. Bakanlığın olumsuz cevap vermesi bizleri üzdü, neticede bir emeğimiz olmuştu. Böyle bir karar alındıktan sonra, Kalkınma Bakanlığı’nın olumsuz baktığını Ayhan Bey ile görüştüm. Baktığınız zaman, öğrenciler de 4 yıllık fakülteleri tercih ediyorlar. Meslek yüksekokullarını, genellikle fakültelere yerleşemeyen öğrenciler tercih ediyor. İş bakımından da meslek yüksekokulları kolay iş bulamıyor.
Son yıllarda Türkiye’de kapanan meslek yüksekokulları da oldu. Böyle bir ihtimal varken, biz yeni bir meslek yüksekokulu açılması taraftarı değiliz. Bu gelişmeler çerçevesin de Kara Ailesi ile görüştüm. Hiç olmazsa Samandağ’a farklı bir şey yapalım, spor salonu ve stat arasında daha önce Abdülkadir Sarı Tesisleri olarak kullanılan bir spor alanı vardı. Oraya kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, raket bu şekilde kullanabileceğiniz Spor Bakanlığı’na ait 25 dönümlük bir yer var. Orayı yapın, bize verin, isim hakkı olarak kimin ismini vermek istiyorsanız verin. Daha sonra o tesisleri, Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü, bu ilçemiz için kullansın. Kalkınma Bakanlığı bunu kabul etti.”
-İHTİYACI KARŞILAMIYOR-
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de bu konuda şu görüşleri bildirdi:
“Bizim sporla ilgili ciddi dertlerimiz var. Mevcut spor kompleksi mevcut ihtiyacı karşılamıyor. İnsanların erişebilecekleri mevki veya tercih edebilecekleri spor alanlarını göremiyorlar. Abdülkadir Sarı tesislerinde böyle bir çalışmanın yapılması bana da mantıklı gelir, çok da uygun olur. Bir alternatif daha var… Fen Lisesi Hatay’da-Türkiye’de isim yapacak potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum. Ancak onun da maliyetlerinin çok yüksek olduğunun fakındayız . Bütün bunlar düşünülebilir, tartışılabilir. Yani meslek yüksekokulunda ısrar edilmemesi gerektiğini bende düşünüyorum” dedi.
-CİDDİ PROBLEMLER VAR-
Ayrılan 25 dönümlük alan üzerinde fakülte yapmak üzere kolları sıvayan ilçenin önde gelen STK temsilcilerinden, başarılı genç işadamı, Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara da şu görüşleri dile getirdi:
“Kaymakam beyin ciddi girişimleri oldu. Toplantılar dizisinden sonra büyük bir memnuniyetle protokol imzaladık, ama çok önemli bir ibareyi de protokole ekledik. Fakülte, yani gelecekte fakülteleşecek bir kurum bize cazip geldi. Ama bir süre sonra protokol daha da bir daraltıldı. Daraltılmış protokolde fakülteleşme artık imkansız bir duruma geldi. Onun üzerine Rektör Bey ile görüşmelerimiz oldu. Rektör Bey bize, ‘Size öğrenci garantisi veremeyiz, tercih edilebileceğine inanmıyorum’ dedi. Sonra Vali Bey ile görüştük. Benzer fikirler ortaya çıkınca dedi ki, ‘Anlamsız bir yatırım olur, farklı bir yatırım yapmak daha iyi olur…’. Biz, aile olarak, belli bir bütçe ayırdık. Bu bütçeyi hayırlısıyla memlekete kullanacağız. O anlamda en optimal düşünce, spor kompleksi kurmaktır.
Samandağ’ın şartlarını göz önünde bulundurursak, gençlerimizin çok ciddi problemleri var ve ben bir şeye inanıyorum… Spora uzanan eller başka bir şeye uzanamaz. Bu proje çok güzel bir çıkış olacak. Bu memlekete, tabi sizlerin de desteği bizim için çok önemli, desteklerinizi bekliyoruz…”
Kalkınma Bakanlığı’nın, Samandağ ilçesine fakülte kazandırılması fikri ve projesini reddetmesi üzerine, ilçede ayrılan 25 dönümlük alan üzerine spor tesisi oluşturulması projesi üzerinde çalışılacağı kaydedildi.  -Gökay Gökdemir-