Samandağ’da 2 Süper Proje… 

Samandağ’da 2 Süper Proje… 

Samandağ Belediyesi, değişik kurumlarla işbirliği halinde, Samandağ turizmine soluk getirecek ve canlılık kazandıracak hamleler yapıyor. Yamaç paraşütü için Hatay Büyükşehir Belediyesi’yle, sörf ve dalış için de DOĞAKA ile birer protokol imzalayan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, “Amacımız, turizmi canlandırarak Samandağ’ı cazibe merkezi yapmak” dedi.

Samandağ sahilleri üzerinde artık yamaç paraşütü uçuşları görülecek. İlk uçuşlar geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşti. Sporcu kişiliği ile tanınan Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı M. Ali Kamacı ve eşi Nilay Kamacı, yamaç paraşütünde ilk atlayışlarını gerçekleştirdiler.
Samandağ Belediyesi’nin, ilçenin turizmini geliştirecek ve sosyal gelişimini sağlayacak etkinlikleri desteklemeye devam ettiği projelerden biri olarak görülen yamaç paraşütü Samandağ ilçesine geldi. Konuya ilişkin konuşan Samandağ Yamaç Paraşütü Platformu Aytaç Eryılmaz ve Sedat Kazan, gelişme ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Biz, 2 yıl önce Samandağ’da turizme katkı sağlayacak yeni bir aktivite içindeyken, İskenderun’da yamaç paraşütü yapan hemşerilerimizle tanıştık. Bu alan ilgimizi çekti. Kendilerinden, yamaç paraşütü sporunun ilçemizde yapılabilirliği konusunda görüşlerini aldık ve ardından Samandağ’da misafir ettik. Misafir pilotlarımızı, Samandağ Kaymakamımız Sayın Cahit Çelik ve Samandağ Belediye Başkanımız Sayın Mithat Nehir ile tanıştırdık. Bu görüşmeler sırasında, İlçe Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız bize her türlü desteğe hazır olduklarını ve Samandağ’a soluk getirecek her türlü etkinliğin destekçisi olacaklarını belirttiler.
O dönem, Samandağ Kaymakamlığı ve Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü ile ortaklaşa açık hava spor alanları ve yamaç paraşütü pilot eğitimi ile ilgili bir proje hazırlayarak ilk adımı attık. Fakat projemiz onay alamadığından dolayı, birkaç arkadaşımla beraber İskenderun’a giderek İskenderun Sportif Havacılık Kulübü’nden pilot eğitimlerimizi aldık. Daha sonra İskenderun, Mersin ve Adana’da gerçekleştirdiğimiz uçuşlarla tecrübe edindik. İlçemizde bahar aylarından itibaren rüzgarın uçuşa elverişli olacağını gözlemlemiştik. Bundan dolayı uçuş yapılabilecek pist eksiğimizi giderme adına, daha önce tespit ettiğimiz noktalarda gereken düzenlemelerin yapılabilmesi için Samandağ Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nden yardım talebinde bulunduk. Taleplerimizi geri çevirmen Samandağ Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi, kısa sürede, uçuşa elverişli olan tepelerimizden ilkine ulaşımı açarak ve pistimizi düzenleyerek bugünkü haline getirdiler. Biz de geçtiğimiz Pazar günü hem bir etkinlik olması hem de çok sayıda pilot tarafından kalkış pistimizin görülerek görüşlerini alabilmemiz açısından bir uçuş etkinliği düzenledik.”
Proje uygulayıcıları Samandağ Yamaç Paraşütü Platformu üyeleri Aytaç Eryılmaz ve Sedat Kazan, açıklamalarının sonunda; Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları M. Ali Kamacı ve Mehmet Yıldız ile Kapısuyu Muhtarı Hanifi Söker’e teşekkür etti. -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)