Temiz, Ücretsiz, Kesintisiz Su İstiyoruz!

Temiz, Ücretsiz, Kesintisiz Su İstiyoruz!

Samandağ’da Eğitim Sen’li Öğretmenler sokakta, oturma eyleminde…

Mesaj, Hatay BŞB ve Samandağ Belediyesine:

Samandağ’da, öğretmen sendikası Eğitim Sen üyeleri, sokakta oturma eylemi yapıyor. Eğitim Sen’li Öğretmenler, büyükşehir ve ilçe belediyesinden temiz, kesintisiz ve ücretsiz su isterken, bunun doğal hakları olduğunu savunuyor.
Hatay Eğitim Sen’li Öğretmenler, ilçe meydanında oturma eyleminin gerekçelerini şöyle sıralıyor:
“Kesintisiz temiz su istemeye, parkomat uygulamasının gasp olduğunu söylemeye, betona değil yeşile yatırım demeye, Nefes Bebek ve onun gibi SMA hastaları için ‘Yaşamak hak, yaşatmak görevdir’ demeye devam ediyoruz. Samandağ Belediyesi de (müsebbibi olsun olmasın), Hatay Büyükşehir Belediyesi de ilkel bir hizmet anlayışının yarattığı tüm sorunlardan kendini muaf tutamaz. Sağlık Bakanlığı da, Nefes Bebek özelinde tüm SMA hastalarının bir an önce tedavisi için gerekeni yapmakla, Anayasal olarak görevli ve sorumludur.”
Kent meydanında oturan Öğretmenler, Samandağ’da su sıkıntısının yılların sorunu olduğuna dikkat çekerek şunları söylüyor:
“Biz, kendimizi bildik bileli, su bir çiledir. Her yeni belediye yönetimi, öncekinden hesap sormadan bütün altyapıyı, su şebekesinden havuzuna kadar sil baştan yapar, ancak sonuç değişmez. Her nedense, suyumuz azaldığı ve kirlendiği oranda faturalar şişer de şişer. Yetinilmez, utanmadan 50 yıllık artezyenimize, kuyumuza sayaç takılmaya kalkışılır. ‘O zaman, bu halkın parasını nereye harcadınız’ sorusunu halk olarak sormadığımız için de hiçbir belediye yönetimi hesap vermez.
Bugün de bu çile devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde bu denli çirkin, eğreti çatılar ve depolar sanmıyoruz ki olsun. Tek nedeni, hakkımız olan, ancak bir türlü ulaşamadığımız ‘kesintisiz, temiz su’. Bu, tam anlamıyla ilkelliktir ve reddediyoruz.
Su, yaşamsal ve temel bir insan hakkıdır. İçme suyu olarak yaşama, kullanma suyu olarak da hem yaşama hem de sağlık hakkının temel öznesidir. Temel hakların temel özelliği, evrensel oluşları yanı sıra dokunulmaz, devredilmez ve vazgeçilmez oluşlarıdır. Düşünce ve ifade özgürlüğünden eğitime kadar sıralanan bu haklarımızın bir numarası ‘yaşama hakkıdır’, iki numarası ise ‘sağlık hakkıdır’. Ve ikisinin de ortak ve ilk öznesi su’dur. Bu nedenle ilk çağrımız, HATSU ve bağlı olduğu belediyeyedir.
Yaşamsal hakkımızı istiyoruz. Parasını vergilerimizle peşin ödediğimiz suyumuzu musluktan, temiz, sürekli ve yeterli şekilde istiyoruz. Bunu derhal sağlayın ve bugüne kadar ki bütün su zamlarını geri çekin. Kademeli olarak suyu tamamen ve bir hak olarak ücretsiz hale getirin.
SU BİR İNSAN HAKKIDIR, SATILAMAZ!
Büyükşehir Yasası ile suyun ve benzeri birçok hizmet alanının büyükşehre devri, sizleri sorumluluktan kurtarmaz. Bu halka borçlusunuz. Bu sorunu bir an önce çözün. Gücünüz yetmiyorsa, bizim gibi mücadele edin. Bu alanda size de yer açarız.
Üçüncü ve en önemli çağrımız, bu ve benzeri sorunları kökten çözebilecek yegane güç olan halkımıza…
Su haktır satılamaz, hak alınır verilmez. Hakkımız olanı isteyelim.” -Haber/Cemil Yıldız-