Samandağ’da ‘Evvel Temmuz’ Kutlamaları

Samandağ’da ‘Evvel Temmuz’ Kutlamaları

Samandağ Kalkındırma Derneği, İlçe Belediyesi ile işbirliği yapmak suretiyle geleneksel “Evvel Temmuz Bayramı” kutlamalarını sürdürüyor. Evvel Temmuz Festivali’nin ilk gününde, Perşembe akşamı Yeni Türkü ve yerel sanatçılarla coşkulu bir akşam yaşandı.
12 Temmuz akşam programı yerel sanatçılarımızdan Yılmaz Özbek ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen mini konser ise ilgi gördü. Ardından Arapça, Türkçe ve İngilizce Rock şarkılarıyla geceye hareketlilik katan Nihat Mugil grubu alkış aldı. Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir’in Festival açılış konuşmasının ardından, Arapça tiyatro ‘Mesreh-el Hırrı’ sahne aldı.
Güncel olayları mizahi bir şekilde Arapça olarak sahneleyen Mesreh-el Hırrı, hem güldürdü hem düşündürdü. Akşam programının finali Yeni Türkü’nün konseriyle gerçekleşti. Yeni Türkü’nün söylediği birbirinden güzel şarkılara festival alanındakiler eşlik etti. Programın sunumunu, Sevcan Rencüzoğulları ve Ümit Yoğun yaptı.
Festival’de, SKD Başkanı Orhan Cabir şu konuşmayı yaptı:
“Bizim için festivalin anlamı barış, kardeşlik, dayanışma ve kültürün devamlılığıdır. Bunun dışında, festivalimizi karalamak için uydurulan bütün argümanları elimizin tersiyle itiyoruz. Bin yıldan bu yana süzülerek gelmiş olan bu festival halkımıza barış ve bereket getirsin. Bu sene tarihe not bırakmak için Evvel Temmuz’un belgeselini yaptık. 12 Eylül 80 darbesinden sonra kutlanması yasaklanan bu bayram sizlerin sayesinde bugün dönüştü. Darbeden söz etmişken… Bizler biliyoruz ki, bu sistem içinde hiçbir darbe ya da darbe girişimi halk için değildir. Tamamen devleti yönetme kavgasıdır. Ve bütün demokratik kurum ve kuralları yok saydığı için de toplumu 20-30 yıl geriye götürmektir. Bu vesileyle, 15 Temmuz darbe girişimiyle beraber 12 Eylül 1980 darbesini ve öncesindeki darbeleri lanetliyorum.”
Evvel Temmuz Festivali gündüz etkinlikleri kapsamında, Akdeniz Kültür Derneği tarafından “Ortadoğu’daki siyasal gelişmeler ve ülkemize etkileri” konulu panel ise Belediye hizmet binası salonunda gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Gazeteci-Yazar Ümit Kıvanç katıldı.
Eğitimci Semra Berrak moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan Kıvanç, Ortadoğu sorununu yandaş medyanın çarpıtarak verdiğini belirterek, orada yaşananların doğru yansıtılmadığını ifade etti. Kıvanç, sunumunda, “Temel sorunumuz belirsizlik. Ne olacağımız ile ilgili İnsanların kaygıları var ve hiç kimse bir şey yapamıyor. Türkiye’de ilginç bir noktadayız. Ne olacağımız belli değil” mesajı verdi. -Mehmet Özgün-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)