Samandağ’da kadınlar haykırdı:

Samandağ’da kadınlar haykırdı:

Katledilen kadınlar isyanımızdır!

Samandağ Kadın Platformu ve Ukrayna’da bir cinayete kurban giden Buket Yıldız’ın Ailesinin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kadın, ‘kadın cinayetlerine’ karşı isyanı haykırdı, “kadın cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha haykırıyoruz” mesajı verdi

Son dönemde artan kadın cinayetlerine karşı Samandağ ilçesinde bir araya gelen kadınlar, kurban edilen kadınların isimlerini haykırdı, yapılan konuşmaların ardından da sloganlar eşliğinde yürüdü. Abdullah Cömert Parkı’nda toplanan ve Samandağ Kadın Platformu organizasyonunda bir araya gelen kadınlar adına açıklamayı, Eğitim Sen Samandağ Temsilcisi Serap Sakallı okudu.
Konuşmasına, Ukrayna’da üniversite eğitimi alan Samandağlı Buket Yıldız ve aynı evde beraber kaldığı Zeynep Hüsünbeyi’nin öldürülmeleri olayı ile başlayan Sakallı, şöyle konuştu:
“Bir erkeğin vahşeti ile iki kadın cinayeti daha… Buket ve Zeynep… Bitmiyor… Azalmıyor… Artarak devam ediyor… Çok şey söylenebilir, ama bize göre, çarpık değerler silsilesi ve ikiyüzlü ahlakın bu cinayetlerde payı var. Dahası, toplumsal baskının ve her türde şiddetin arttığı politik ortamda kadına yönelik şiddetin azalmasını ya da bitmesini beklemenin de saflık olduğunu biliyoruz. Çünkü mevcut politikalarla, kadınların hayatları değersizleştiriliyor. Üretmesin, okumasın, dışarı çıkmasın, kahkaha atmasın, kendilerinin istediği gibi giyinsin istiyorlar, hakları olmadığı halde.”
-YAFTALANAN KADINLAR-
Geleneksel ataerkil sistemin, yaşanan her kadın cinayetinde farklı farklı bahaneler ürettiğine dikkat çeken Serap Sakallı, şöyle devam etti:
“Ataerkil sistem, kadın cinayetlerinde her seferinde farklı farklı bahaneler türetiyor. Kimi kadın transfobi nedeniyle, kimi kadın ahlaksız olarak yaftalandığı için, kimi kadınsa bir erkeğin yakınlaşmasını reddettiği için öldürülüyor. Biz, bu ölümlerin münferit olmadığını, ataerkil sistemin ve ahlakının sonucu olduğunu biliyor ve artık bir son bulmasını istiyoruz.”
CİNAYETLER POLİTİK!-
‘Erkek Şiddeti’ olarak isimlendirdiği cinayetlerin ‘politik’ olduğunun altını çizen Sakallı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizler, kadın örgütleri olarak, bu kadar vahşileşmiş erkek şiddetinin ve erkek vahşetinin sonucu olan kadın cinayetlerinin politik olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. İsyandayız ve itiraz ediyoruz! Bu nedenle, kadınları şiddetten korurken, cinsiyet kimliği temelli ayrımcılık yapmayacağını İstanbul Sözleşmesi’nin 4. Maddesi ile taahhüt eden devletin bu kararı uygulamasını, Anayasa ve diğer ilgili yasalarda tüm kadınların yaşam, eğitim ve sağlık gibi temel haklarının güvence altına alınmasını yetkililerden talep ediyoruz. Hakimlere de çağrı yapıyoruz. Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi uygulamayın!”
-SIRADANLAŞTIRMAYIN!-
“Buket, Zeynep ve bütün kadın cinayetleri, vicdanların çok uzağında kalmasın” diyen Sakallı, medyaya da seslendi ve sözlerini şöyle tamamladı:
“Basında yer alan sıradan bir haber olmasın hiç biri ve basın, Buket Yıldız kadın cinayetinde olduğu gibi; gerçeği yansıtmayan, magazinsel bir boyuta indirgeyen ve kadına şiddeti adeta meşru kılan bir dil kullanmasın. Katiller, bir takım adli tiyatrolar ve mizansenler ile hafifletici sebeplerle mazur görülmesin ve en ağır ceza verilsin. Bizler, Hatay’daki bütün kadın kurumları, Buket ve Zeynep’in katili en ağır cezaya çarptırılana kadar davanın takipçisi olacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz! Buket, Zeynep ve öldürülen bütün kız kardeşlerimiz… Yıldızlar yoldaşınız olsun.”
-KURBANLAR!-
Gerçekleşen protestoda Aile adına konuşmayı ise Nevide Kimyon yaptı.
Kimyon, şunları söyledi:
“Pırıl pırıldı, başarılıydı, geleceğe dair hayalleri vardı. Kendilerine, ailelerine ve topluma faydalı olma hedeflerini, bir cani yok etti. Toplumsal bir sorun olan ‘kadın cinayetine’ kurban giden kızımız Buket’in acısını buraya kadar gelerek bizlerle paylaşan eş, dost, akraba, STK, siyasi partiler ve kamu temsilcilerine Ailemiz olarak teşekkür ediyoruz. Hunharca öldürülen kızımı Buket ve Zeynep’in katilinin yakalan-ması bizlerin içine su serpmiştir. Ancak, katilin, en ağır cezayı alması talebimizi yineliyoruz.”
Yapılan açıklamaların ardından, kadınlar, sloganlar eşliğinde yürüdü ve ‘kadın cinayetleri’ noktasında adalet çağrılarını yineledi. Gerçekleşen protestoya; Nurcan Yolcu, İpek Bakımcı ve Berna Özdemir in Aileleri de katılım gösterdi. -Tamer Yazar-