Samandağ’da yamaç paraşütü

Samandağ’da yamaç paraşütü

İlimiz Samandağ Çevlik ile Meydan tatil yörelerinde, tandem pilot belgeli Yücel Yücel öncülüğünde, yamaç paraşütü sporu ile gökyüzüne ulaşmak ve bulutların arasında uçmak isteyenler için fırsat var.

Turizm yelpazesinin önemli yatırım alanlarından biri olan yamaç paraşütü, Samandağ, Çevlik ve Meydan Köyü’nde yaşanıyor. Yedi yıllık ticari pilot belgeli olan, paragliding pilot Yücel Yücel, etkinlikle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Bölgemizde bulunan yerel pilotlarımız, eğitimlerini THK veya Havacılık Federasyonu’ndan almış olup, uçuş faaliyetlerini Hatay Samandağ bölgesinde gerçekleştirmeye başlamıştır. Amacımız, bu alanda Hatay’ı yamaç paraşütünün spor merkezi haline getirmektir.”
-UÇUŞ TEKNİĞİ-
Hava koşullarının uygun olduğu durumlarda, uçuşları kesintisiz olarak devam ettirdiklerini kaydeden ve yamaç paraşütünün uygulanmasına ilişkin bilgi veren Yücel, “Yamaç paraşütü, zannedildiği gibi dağdan uçuruma atlayarak gerçekleştirilmez. Eğimli bir pistten, paraşüt açık bir şekilde yürüyerek, birkaç adımda havalanılır. Hızlı bir düşüş olmaz, sadece ileri doğru bir süzülme vardır. Bu tür yolculuklarda, hem pilotu hem de yolcuyu taşıyabilecek bir yedek paraşüt bulunmaktadır. Paraşüt malzemeleri, teknolojik sağlam iplerden üretilmektedir” ifadelerini kullandı.
-UÇUŞ KRİTERLERİ-
Pilot Yücel Yücel, yamaç paraşütü ile uçmak isteyenlerle ilgili aranan kriterleri de aktardı. 110 kilogramı aşmıyor olmak, ileri derecede tansiyon-kalp-şeker hastası olmamak gibi kriterlere işaret eden, bunların dışında yamaç paraşütünü yediden yetmişe herkesin yapabileceğini kaydeden Yücel, “18 yaş altı uçuş yapmak isteyen yolcularımız için, aile rızası olması ve uçuş günü ebeveynlerinin olmaları gerekmektedir. Ayrıca uçuş yapmak isteyen misafirlerimiz, spor ayakkabı ve hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetleri tercih etmelidirler. Bir de uçuş görüntülerini kaydedebilmek adına, telefonlarında 2 GB’lik hafıza bulundurmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.
Pilot Yücel Yücel, yamaç paraşütü etkinliğiyle ilgili ayrıca şunları söyledi:
“Havanın ve sizlerin müsait olduğu günler, uçuşlarımız mevcuttur. Program yapılmasını istediğiniz günü belirterek, hava durumu ve uygun saatlere göre geri bildirim yapılarak, uygun gün ve saat rezervasyonu yapılır. Hafta sonu ve bayram tatillerinde yoğunluk nedeniyle, iki gün önceden rezervasyon yapılması tavsiye ediyoruz.” -Cemil Yıldız-