Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samandağ’ın gündemi değişti:

“İmar Planı- Turizm Bölgesi”

“İmar Planı- Turizm Bölgesi” mağduriyetleri yerine “Yolsuzluk İddiaları” …

Eryılmaz: 9 Milyonluk Yolsuzluk Var!..

Nehir: Hodri Meydan!

Samandağ ilçesinde değiştirildiği belirtilen revize imar planları, “Turizm Bölgesi” ve “Kıyı Kenar Çizgisi” ana başlığındaki ilerleyen gündem, İlçe Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın açıkladığı Yolsuzluk iddiaları ile bir anda değişti. Geçtiğimiz Cuma günkü Belediye Meclis Toplantısı’nda bağımsız denetçi raporlarını okutan ve Mithat Nehir’in başkanlığı döneminde toplam 9 milyon lira tutarında mazot yolsuzluğu olduğunu öne süren Başkan Refik Eryılmaz’a karşılık, iddiaların odağındaki eski Başkan Mithat Nehir ise, “Refik Eryılmaz, deniz sahilini bir kaç holdinge peşkeş çekmek istediği ortaya çıkınca, gündemi değiştirmek için 8 ay sonra böyle bir iddiayı orta-ya atmıştır. Ben diyorum ki; yolsuzluk varsa hodri meydan. Bunun sonuçlarına katlanmaya hazırım. Ancak yolsuzluk yoksa, sen iftiracı olmanın sonuçlarına katlanmaya hazır olmalısın” yanıtını verdi.
-SAVCILIKTA!-
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz’ın, ilçe gündemini bir anda değiştiren skandal açıklamaları tartışılıyor. Başkan Refik Eryılmaz, şunları söyledi:
“2014 – 2018 yılları arasında, 800.000 litre mazotun belediye araçlarında kullanılmadığı ve kayıp olduğu, Yeminli Mali Müşavirler denetimi ile tespit edildi. Bu rakam, 5.000.000 TL’ye yakın bir rakamın kayıp olduğu anlamına gelir.
Geçmiş aylarda 2 şirket hakkında yapılan soruşturmada, 4.000.000 TL fazla ödeme yapıldığı tespit edilmişti.
Bu durumda, Belediyemizde yapılan soruşturmalarda 9.000.000 TL yolsuzluk tespit edilmiş oldu. Gerekli belgeler, İçişleri Bakanlığı’na ve Savcılığa sunulmuştur. Halkımıza verdiğimiz sözü tutmaya ve usulsüzlükleri halkımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.”
-ESKİ YÖNETİM!-
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, imar planlarına yönelik eleş-tirilere cevaben açıklamalarında, tüm uygulamaların, eski yönetime ait olduğunu öne sürdü ve şunları dile getirdi:
“İlçemizin 1/1000 ve 1/5000’lik imar planı çizilmeden önce 1/25000’lik imar planı, geçmiş dönem yönetimi tarafından çizilmiş ve onaylatılmıştır. Geçmiş dönem yönetiminin 1/25000 ölçekli imar planını onaylattıktan sonra, 1/1000 ve 1/5000’lik imar planlarını, ilçe halkına ve bölge insanımıza bilgi vermeden onaya göndermesi, bu karmaşanın sebebidir. Halkımız bilmelidir ki, geçmiş dönemden devraldığımız bu sorunun çözümü için yasaların bize verdiği yetkiyi sonuna kadar halkımızın lehine kullanacağız. Samandağlımızın yanında yer alacak, bu sorunu birlikte çözmek için ne gerekiyorsa yapacağız.”
NEHİR: HODRİ MEYDAN
İddiaların odağındaki isim Samandağ eski Belediye Başkanı Mithat Nehir ise, şimdiki Başkan Eryılmaz’a “Hodri meydan” dedi ve hesaplaşmaya hazır olduğu mesajını verdi.
Eski Başkan Mithat Nehir’in iddialara yanıtı şöyle oldu:
“Son belediye meclis toplantısında (06.12.2019), Belediye Başkanı Sayın Refik Eryılmaz, yine bizim dönemi diline dolamış. ‘Bağımsız Denetçiler’e hazırlattığı raporda yolsuzluk tespit ettiğini açıklamış. Ben diyorum ki, ‘yolsuzluk varsa, hodri meydan’! Bunun sonuçlarına katlanmaya hazırım. Ancak yolsuzluk yoksa, sen iftiracı olmanın sonuçlarına katlanmaya hazır olmalısın!
Ankara Büyükşehir Belediyesi, seçimlerden sadece 1 ay sonra, mali tabloyu ve abartılı harcamaları tespit edip kamuoyu ile paylaştı. Yani 5 milyon nüfuslu bir şehrin belediyesi, Meclis azınlığına rağmen, 1 ayda gerekli bütün ekonomik tespitleri yaptı, makul olmayan harcamaları kamuoyu ile paylaştı. Keza 20 milyon nüfuslu İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi de, Meclis azınlığına rağmen, seçimlerden sadece 1 ay sonra gerekli tespitleri yaptı ve sonuçlarını bütün Türkiye ile paylaştı. 125 bin nüfuslu Samandağ Belediyesi ise ancak 8 ayda tespit yapabilmiş. Para ödediği kişilere bir rapor hazırlatmış ve yolsuzluk yapıldığını iddia etmiş. Ne yani, parasıyla rapor hazırlayan kişiler, senin istemediğin şeyleri mi yazacaktı?
Buradaki esas sorun bence şudur… Deniz sahilini bir kaç holdinge peşkeş çekmek istediği ortaya çıkınca, gündemi değiştirmek için 8 ay sonra böyle bir iddiayı ortaya atmıştır. Revize imar planını korsan bir şekilde değiştirip yüzlerce mağduriyet yaratan Sayın Eryılmaz, halkın kabaran öfkesini, gündemi değiştirerek kontrol etmeyi denemiştir.
Sayın Eryılmaz’a sesleniyorum. Eğer herhangi bir hizmet yapmayı düşünüyorsan, hizmetlere odaklanma zamanın gelmiştir. İnsanlar, hizmet bekliyor. İnsanlar, değiştirilen revize imar planı ile yarattığın mağduriyetleri gidermeni bekliyor. Haksız ve hukuksuz bir şekilde, evlerini, ekmek teknelerini yıktığın kişilerin ahı senin yakanı bırakmayacak. İnsanlar, revize imar planı ile verdikleri dilekçeleri ulaştıracağına inanmıyor. İnsanlar, emekleriyle geçinenlerin gururuyla oynamaktan vazgeçmeni bekliyor.
Her zaman dediğim gibi, istediğin bir televizyon programında, benim dönemimle ilgili her şeyi tartışmaya hazırım. Halka doğruları ve gerçekleri söylemekten hiç bir zaman vazgeçemeyeceğim. Kamuoyuna saygıyla arz ederim.” -Cemil Yıldız-