Samandağ’ın ilk kadın Emniyet Müdürü Asuman Karacık göreve başladı:

Samandağ’ın ilk kadın Emniyet Müdürü Asuman Karacık göreve başladı:

Güneydoğu’da 9 Yıl PKK ile mücadele etti

Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne kadın polis atandı. Asuman Karacık, Samandağ’ın ilk kadın Emniyet Müdürü oldu ve önceki gün ilçeye giderek görevine başladı.
Diyarbakır’da, 9 yıl süreyle PKK terör örgütü ile mücadelede büyük başarılara imza atan, özellikle Sur ilçesindeki asayiş ve huzuru temin eden başarılı uygulamalarıyla dikkat çeken Samandağ İlçe Emniyet Müdürü Asuman Karacık, 2017 yılının Ocak ayında, terör örgütü PKK mensuplarınca oluşturulan hendek ve barikatların ortadan kaldırılması operasyonundan sonra, merkez Sur İlçesi’ne Emniyet Müdürü olarak atandı. Karacık’ın tayini, Sur’daki yaklaşık 1,5 yıllık görevi sonrası ilimiz Hatay’a çıktı.
Diyarbakırlılar O’nu çok sevdi
Diyarbakır’ın Sur İlçe Emniyet Müdürü Asuman Karacık’ın Hatay’a tayin haberi, ilçedeki esnaf ve vatandaşları üzdü.
Diyarbakır’da yaklaşık 10 yıldır görev yapan Emniyet Müdürü Asuman Karacık, hendek ve barikat olaylarının ardından, geçen yıl Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü görevine atandı. Yaklaşık 1,5 yıldır ilçede görev yapan Karacık, kısa sürede esnaf ve vatandaşların gönlünde yer edindi. Sık sık esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Karacık’ın Hatay’a tayininin çıkması, esnaf ve vatandaşları üzdü. Karacık’ın tayininin durdurulması için, Diyarbakır’ın ticaret merkezi olarak bilinen Balıkçılarbaşı semtindeki Eski Çarşı’da, 1267 esnafın imza verdiği öğrenildi.
Diyarbakırlılar, “Emniyet Müdürümüzü çok seviyoruz. Görev süresi boyunca ilçemize çok büyük katkıları oldu” dediği Asuman Karacık için geçtiğimiz ay içinde bölgede yapılan girişimlerle ilgili bilgi şöyle:
“Tayin haberi bizi çok üzdü. Bürokratlarla yazışmalarımız devam ediyor. CİMER ve İçişleri Bakanlığı’na yazdık. Sur İlçe Kaymakamı Abdullah Çiftçi’yi de ziyaret ederek, Asuman Müdür’ün gitmesini istemediğimizi söyledik. Biz, esnaf olarak, halk olarak burada kalmasını istiyoruz. Asuman Hanım giderse, biz kepenk kapatacağız. Minibüsler de bir saat boyunca kontak kapatacak. Asuman Hanım’ın kapısı buradaki herkese açık. Biz, halk olarak onu seviyoruz. Kendisi, halkın yanında. Sorgusuz, sualsiz, randevusuz, yanına gidebiliyoruz. Elinden gelen tüm çabayı sarf ediyor. Kendisini ikinci Ali Gaffar Okkan olarak görüyoruz. Asuman Hanım’ın burada kalmasını istiyoruz.”
İmza kampanyası başlatan Sur esnafı, Asuman Karacık’ın Emniyet Müdürlüğü’ne tayinin ardından kapkaç ve yankesicilik olaylarının son bulduğunu söylerken, yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı ve Asuman Karacık’ın Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne atanma kararnamesi uygulandı. Yeni Kadın Müdür, Salı günü Samandağ’a gitti ve makamına geçerek görevine başladı. –Cemil Yıldız-