Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samandağlı Milletvekili Hatimoğulları…

Samandağ’da tahrik edici mesajlar

Samandağ’da tahrik edici mesajlar veren Suriyeli Gazeteciyi İçişleri Bakanı’na sordu:

Nefret dolu mesajlarla ilgili tahkikat başlatıldı mı?

Adana’nın, Samandağlı Milletvekili hemşerimiz Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM Başkanlığı’na verdiği önergeyle, geçtiğimiz hafta içinde ilimize gelerek Samandağ Çevlik sahilinde tahrik edici video çekimi yaparak sosyal medyada yayan Suriyeli Gazeteci ile ilgili soruşturma açılıp açılmadığını sordu.
Milletvekili Hatimoğulları, adı geçen Abdullah Al Omar’ın, Suriye’de cihatçı çetelerin gazetecisi olarak bilindiğini, Samandağ’da yer alan Çevlik bölgesinde yayınladığı video ile Alevilere tehditler yağdırarak, Hataylı yurttaşların ciddi tepkilerine neden olduğunu belirtti ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları sordu:
“Suriye’de cihatçı çetelerin gazetecisi olarak bilinen Abdullah Al Omar’ın, Samandağ’da yer alan Çevlik bölgesinde yayınladığı video ile Alevilere tehditler yağdırması kamuoyuna yansımıştır. 12 Mart 2021’de sosyal medyada yayınlanan videoda, ‘Mesajım, özellikle Alevilere! Beşşar gidici, siz de evinize girin (evinizde kalın)! Her bir domuz ve şebbiha da gitsin. Artık Suriye’de yeri yok’ sözleri, Samandağ’da yaşayan Arap Alevilerin tepkisine neden olmuş, Hataylı yurttaşlar üzerinde ciddi güvenlik kaygısı yaratmıştır.
Bu bağlamda;
1.Abdullah Omar, Alevilerin yaşadığı Samandağ’dan, böylesine nefret dolu bir mesajı hangi cüretle verebilmiştir?
2.Bu nefret dolu mesajlar nedeniyle, kişi hakkında gerekli adli işlemler başlatılmış mıdır?
3.Cihadist çetelerle ilişkisi nedeniyle, güvenlik şüphesine mahal bırakmamak adına alınan önlemler nelerdir?
4.Birkaç ay önce İdlib’den yayına katılan Abdullah Omar’ın, İdlib’e giriş çıkışı nasıl sağlanıyor? Türkiye’ye nasıl girebilmiştir?
5.Samandağ Kaymakamlığı tarafından başlatılan soruşturma hangi aşamadadır?
6.Samandağ Kaymakamlığı’nın paylaştığı bilgilendirmeye göre, Cilvegözü sınır kapısından 11 Mart’ta Türkiye’ye giriş yapan Abdullah Omar, ertesi gün aynı kapıdan Türkiye’den ayrılmıştır. Bu denli kolay bir şekilde bir günlüğüne giriş-çıkış nasıl mümkün olmaktadır?
7.Cilvegözü sınır kapısı girişlerinde, bölgedeki cihadist çetelerin varlığı nedeni ile ciddi önlemlerin alınması gerekmiyor mu? Güvenlik açığına işaret eden bu olayın ardından nasıl önlemler alınacak/artırılacaktır?” -Cemil Yıldız-