Sanal Resim Sergisi…

Sanal Resim Sergisi…

Misbah Sanat Galerisi’nden “15 Nisan Dünya Sanat Günü” etkinliği

Misbah Sanat Galerisi sahibi Ressam Şahnaz Yılmaz, “15 Nisan Dünya Sanat Günü” etkinlikleri kapsamında, bugün, sosyal medya hesapları üzerinden sanal resim sergisini sanatseverlerin beğenisine sunacaklarını bildirdi.
Ressam Yılmaz, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi:
“Dünya Sanat Günü nedeniyle düzenlemeyi planladığımız ‘İnsan ve Doğa’ adlı sergimizi, küresel salgın nedeniyle gerçekleştiremedik. ‘Değerli sanatseverler bize gelmiyorsa, biz onların evlerine konuk oluruz’ mantığı ile hareket ettik. 15 Nisan Dünya Sanat Günü’ne özel, ‘İnsan ve Doğa’ adlı sanal sergimizi değerli sanatseverlerle buluşturuyoruz, ‘Sanat engel tanımaz’ diyerek.
Yeğenim Misbah Yılmaz’ın hazırladığı ve kurgusunu yaptığı sanal sergimizi sosyal medya hesapları üzerinden ziyaret edebilirsiniz, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.”
Ressam Yılmaz, Dünya Sanat Günü tarihçesi ile ilgili olarak da şu bilgileri aktardı:
“Türk Sanatçı, Ulusal Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) Başkanı Bedri Baykam, Uluslararası Sanat Derneği’nce 2011 yılında Meksika’da yapılan Genel Kurul’a Türkiye Temsilcisi olarak katılarak, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan’ın Dünya Sanat Günü olarak kutlanmasını önerir. Öneri, büyük çoğunluğun onayıyla kabul edilir ve her yıl 15 Nisan (World Art Day), Dünya Sanat Günü olarak kutlanmaya başlanır. 15 Nisan 2012 yılında Türkiye’de yapılan ilk kutlama, İstanbul’da Abdi İpekçi Caddesi’nde kurulan sahnede yapıldı. Ayrıca Maçka Demokrasi Parkı’nda bulunan (UPSD) Sanat Galerisi’nde de Dünya Sanat Günü Partisi düzenlenmiştir. Türkiye’nin çeşitli illerinde bazı sanatsal etkinlikler de hayata geçirilmiştir. Resim sergileri, sokak tiyatroları, edebiyat, fotoğraf, sinema,söyleşi gibi sanat dallarında kutlamalar yapılmıştır.”  Mehmet ÖZGÜN