Sanat Yönetmeni Ceyda Yüceer’e Ödül

Sanat Yönetmeni Ceyda Yüceer’e Ödül

Bu yıl 57. si düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Yarışmasında Sanat Yönetmenliğini hemşerimiz Ceyda Yüceer’in yaptığı KUMBARA adlı film Uzun Metraj En İyi Film ödülünü kazandı.
Ödüllü film “Kumbara”, hayat mücadelesi içinde türlü türlü dertlerle uğraşan “sıradan insan” Orhan’ın hikâyesini anlatıyor. Murat Kılıç’ın canlandırdığı Orhan, özel bir şirkette çalışmaktadır ama belli ki geliri ailesine istediği konforu sunması için yeterli değildir. Buna araba alması için kefil olduğu arkadaşının ortadan kaybolması ve annesinin uzunca süredir komada olması da eklenince Orhan, hayatının kontrolünü her geçen gün daha da fazla yitirmektedir. Bu esnada eşi Ayfer çocuklarının okulunda sınıf anneliği yaparak kendini ifade etmek adına bir alan arayışındayken, oğulları Ege ise arkadaşlarına özenerek YouTuber olma hayali kurmaktadır. Yani bu küçük ailede herkes hâlihazırda olduğundan daha fazlasını istemektedir ve geleneksel aile tedrisatından geçmiş Orhan’ın pozisyonu bu konuda da belirleyici konumundadır.
Kumbara, geleneksel baba figürünü ve erkeğin kendini bu rol üzerinden var etme durumunu tartışmaya açan bir film. Bu bağlamda olay örgüsü ve Orhan karakterinin gelişiminin bu tartışmaya hizmet edecek bir çizgide ilerliyor.
Mehmet ÖZGÜN