Savaş-Çirkin Düellosu

Savaş-Çirkin Düellosu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş’a göre, İYİ Parti İl Başkanı Çirkin ‘kaçak’ güreşti, Çirkin ise “Bayramını zehir etmemek için cevabımı bayramdan sonra vereceğim” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, katıldığı bir TV programında, İYİ Parti İl Başkanı A.Şefik Çirkin’le ilgili olarak, “Kaçak güreşti, farklı mecrada siyaset yaptı” şeklindeki iddiaları üzerine açıklama yapan İYİ Parti İl Başkanı Şefik Çirkin, “Benim de vereceğim cevaplarım var. Ancak bayramını zehir etmemek için bayramdan sonraya bıraktım” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lüttü Savaş’ın, İYİ Parti İl Başkanı Şefik Çirkin ile ilgili söylemleri şöyle:
“İYİ Parti ile bir sıkıntım yok. Genel Başkan Sayın Meral Akşener’in Hatay’ın kurtuluşu ile ilgili bir tweet mesajı vardı. Biz o paylaşımı kendi genel başkanımız gibi sahiplendik. Hatay’ı sahiplendi ve bizim de millet ittifakımızın bir ortağı.
Bu işe, Sayın Çirkin ile birlikte başladık. Sonra ortadan kayboldu. Kaçak güreşmek doğru değil. Önce Antakya Belediye Başkanlığını, sonra İskenderun’u istedi. Bu paylaşımı biz yapmadık, Genel Merkez yaptı. İkisi de olmayınca, İskenderun’da farklı bir mecrada siyaset yaptı. Partinin kurucu üyesi iken, biz kendi il başkanımız ve İYİ Parti İl Başkanı ile birlikte, koalisyona devam ettik. Ben, dostlarımı ve arkadaşlarımı başkalarına göre seçmem. Bir önceki İl Başkanı Ali Seçer Bey, benimle hareket eden bir arkadaşımızdı
Ben, sosyal medyada onunla ilgili hiçbir şey söylemedim. Televizyonda da söylemedim. İlk sefa sizinle paylaşıyorum. Sayın Çirkin atanınca, ‘Lütfü beni tebrik etmedi’ demiş. Seçimde, fiilen bizimle olmadı. Ali Bey ile değişince, aramadım, doğrudur. Ama mütekabiliyet diye bir şey var. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmışım, tebrik etmesi lazımdı. Beni aramıyor ve hayırlı olsun demiyor. Beni tebrik etmeden, hayırlı olsun demeden, seni nasıl tebrik edeyim.
Ali Bey, geçmiş dönem il başkanlığı yapmış, birlikte hareket etmiş ve kader ortaklığı yapmışız, halen de dostluğumuz var. Onunla sosyal medyada fotoğraf paylaşılmış diye eleştiriyor. Ben, birileri beni eleştirsin veya övsün diye sosyal medyada fotoğraf vermem. Bir dostum veya önemli bir insan gelmişse, teşekkür amacıyla paylaşırım. Benim, üç başkan vekilim var. Biri de Fedai Yücedal. Sayın Çirkin, Fedai Bey’e ‘Hayırlı olsun demeye’ gidiyor. Bana da demesi gerekirdi. Aramızda kanlı bıçaklı bir durum yok. Ben, seçim öncesi evine kadar gittim, sohbet ettik. Partisi için de dedikleri olmuyor diye, koalisyonda dedikleri olmuyor diye bize tavır koymasının bir anlamı yok. Tavır da koyarsa, onu ilgilendirir, beni ilgilendirmez.”
-ÇİRKİN: Cevaplarım bayramdan sonraya-
İYİ Parti İl Başkanı A.Şefik Çirkin de, iddialar üzerine ilk açıklamasında, “Sayın Lütfü Savaş’ın bayramını zehir etmemek için, açıklamalarımı bayramdan sonra yapacağım” mesajı verdi. İYİ Parti İl Başkanı Çirkin’in açıklaması şöyle:
“Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Beyzade FM’de katıldığı bir programda, hakkımda aslı astarı olmayan beyanlarda bulunmuş. Bu açıklamanın, İYİ Parti İl Kongresinden önce yapılması umarım basit bir tesadüftür. Kendisine, bayramı zehir etmemek için cevabımı bayramdan sonra vereceğim. İYİ Partililer de inanıyorum ki, cevapların 9 Ağustos’ta İYİ bir kongre ile vereceklerdir.
Ancak şu kadarını ifade etmek isterim ki, bir dostun, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Hatay siyasetini mahalle dedikoduları ile idare ediyor olması ve seviyesini zaman zaman kaybetmesi, gerçekten çok üzücü. Kendisi, 2004 yılından beri şahsımdan önemli iyilikler görmüş biridir, yani demek istiyorum ki, düşmanım değildir. Ayrıca biz kendisini eleştirirken, ‘mahallemizin çocuğu, ülkücü kardeşimiz’ sıfatlarını kullanırken,
kendisinin ‘kaçak güreşiyor’ gibi sıfatlar kullanması, siyasetin düştüğü seviyeyi anlamak açısından çok aydınlatıcı.
Ben yine de bu kardeşimiz adına çok üzüldüm. Şefik Çirkin, şahsi değil, milli düşünür. Bunu da herkes bilir.
Çirkin Ailesi, devlet hürmetkarı, millet hizmetkarıdır. Hatay gibi, devletimiz açısından çok hassas bir yerde koca bir ittifakı bitirmek ya da zedelemek, bir kere soyadımızla bağdaşmaz. Ama ittifak adı altında gayri meşru ilişkilerle pazarlıklar yapılması ve bundan İYİ Parti’nin zarar görmesi, doğrusu bizim midemizin kaldıracağı bir iş değildir.
Bizim derdimiz, İYİ Parti teşkilatlarının ve Partililerimizin hakkı hukukudur. Millet İttifakı, Sayın Akşener ve Sayın Kılıçdaroğlu tarafından kurulmuştur, bir kere hatırları başımız üstünedir. Bozmak, yine ikisinin takdiridir, bizim haddimiz değildir.
Buradan kendisine şimdilik tek bir soru soruyorum. Mesela, Türkiye’nin her yerinde Millet İttifakı’nın kazandığı her yerde BŞB makamlarına İYİ Parti’den bürokratlar atanırken, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nde tek bir İYİ Partili atama yapılmış mıdır?
Ayrıca bizim İYİ Parti olarak, CHP teşkilatları saygıdeğer tabanı ile hiçbir sorunumuz olmamıştır, bunun da bilinmesinde fayda vardır. Kamuoyuna en derin sevgi ve saygılarımla.” -Cemil Yıldız-