Savaş: EXPO 2021’in bir kısmı Arkeopark

Savaş: EXPO 2021’in  bir kısmı Arkeopark

EXPO; Hatay’da 2 yerde, şehri bölen değil, bütünleştiren olacak..
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, 2021’de Hatay’da yapılması kararı alınan EXPO’da Arkeopark’ın önemli bir alan oluşturacağını belirtti.

EXPO ile kentin bir Arkeopark kazanacağını söyleyen Savaş’ın bu konudaki açıklamaları şöyle:
“Bizim EXPO’muzun bir kısmını, yapılacak olan Arkeopark oluşturacak. İnsanlar, tarihi doku ve Arkeopark ile birlikte EXPO 2021 alanına girecekler. Böyle bir musibetten böyle bir güzellik nasıl doğar diye düşündük ve EXPO’yu Arkeopark ile başlatmaya karar verdik. EXPO 2021 için imzalarımızı kısa bir süre önce attık. Süreçle ilgili bilgileri paylaşmak için önümüzdeki günlerde STK temsilcilerimiz ve Gazeteci arkadaşlarımızla bir araya gelerek bir kurul oluşturmayı düşünüyoruz. EXPO’yu iki yerde yapmak istiyoruz. İki tarafta da oluşturacağımız EXPO ile şehri bölen bir hadise olmasın, aksine şehri bütünleştirsin istiyoruz.
EXPO hayırlı bir iş. Bütün dünya buradan para kazanmış. Bizi bize bıraksınlar. Biz, para kazanmanın peşinde değiliz, ama bu işten anlımızın akıyla da çıkmak istiyoruz. Hatay, bu coğrafya, daha çok kazanarak Ortadoğu’ya örnek olsun. Kimliğimizin yanında, Hatay’ın ve ülkemizin marka değerini yükseltecek bir hadise olsun. Bu EXPO’nun içerisinde, Tarih, kültür, sanat, eğlence, eğitim, spor ve botaniğin de olacağı en az 300 dönümlük bir arazide yapılmasını planlıyoruz.”
-15 BİN İSTİHDAM-
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, açıklamalarında, “Biz teşvik konusunda Hatay’ın ekonomisini katkı sağlamak için dördüncü bölgeden beşinci bölgeyi hak ettiğimizi üniversitedeki akademisyenler ve dışarıda bu işi yürüten ekonomistlerle paylaştık. Biz beşinci bölgede yer alırsak en az 15.000 istihdama daha imza atmış olacağız ve işsizlik oranımız daha da düşecek” dedi ve şöyle devam etti:
“Bizlere, ekonomi ve yatırım anlamında çok büyük katkılar sağlayacak. Bunu, Hatay’da en az 500 bin imza ile yetkili kurumlara götürmek istiyoruz. Önce EXPO’ya başlayacağız, daha sonra bu projeyi gerçekleştireceğiz. Hep birlikte sahiplenirsek eğer, bu projeler, birbirini tamamlayacak ve Hatay’ı rahatlatacak projeler.” -Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)