Savaş İspanya’da

Savaş İspanya’da

Avrupa Akdeniz Yerel ve Bölgesel Meclis Toplantısı’na katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa Akdeniz Yerel ve Bölgesel Meclisi’nde (ARLEM) “iklim” konulu toplantıya katılmak üzere bu ülkeye gitti. Kısa adı ARLEM olan Avrupa Akdeniz Yerel ve Bölgesel Meclisi’ne ülkemizden; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün üye olarak katılıyor.
-ARLEM NEDİ?-
Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi (ARLEM), Avrupa Birliği ve Akdenizli ortaklarından oluşan, yerel ve bölgesel temsilciler topluluğudur. AB Bölgeler Komitesi (CoR), Akdeniz’in üç kıyısındaki bölgesel yönetimler ve Avrupa-Akdeniz Ortaklığı bünyesinde yer alan yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden uluslararası kuruluşlar ve Avrupa kuruluşları tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Hedefleri; AB ve Akdeniz için Birlik’in (AİB) yerel ve bölgesel makamlarını siyasi olarak temsil etmek, politik diyaloğu devam ettirmek ve bölgeler arası işbirliğini teşvik etmektir.
-ÜYE ÜLKELER-
Türkiye (5), Mısır (5), Cezayir (4), Fas (4), Suriye (3) (üyeliği geçici olarak askıya alındı), Tunus (3), Arnavutluk (2), Bosna Hersek (2), İsrail (2), Ürdün (2), Lübnan (2), Moritanya (2), Filistin (2), Monako (1), Karadağ (1). (Libya, gözlemci statüsünde katılmaktadır.)
-ARLEM Nasıl Çalışır?-
ARLEM, devam eden siyasi diyalog için bir forum sunar. Temsilci raporları aracılığıyla, CoR’un danışma göreviyle ilgili çalışmalarına katkıda bulunur. Aynı zamanda Akdeniz İçin Birlik zirvelerinde, yerel ve bölgesel düzeyi temsil eder. ARLEM raportörleri; adem-i merkeziyetçi yönetim, kentsel ve bölgesel kalkınma, kültürel iş birliği, bilgi toplumu, göç ve entegrasyon, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ticaret, sürdürülebilir kalkınma, su yönetimi, atık yönetimi, enerji, ulaşım, tarım ve turizm alanlarına değinen konularla ilgili tematik raporlar hazırlamaktadır. -Cemil Yıldız-