Savaş ve Nehir’e çiçekli karşılama

Savaş ve Nehir’e çiçekli karşılama

İki Başkan da Samandağ-Mızraklı’da çiçekle karşılandı ve ağırlandı…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, hafta sonunda Samandağ ilçesine gitti ve yöredeki esnafla buluştu. Ziyaret ve temaslara İlçe Belediye Başkanı Mithat Nehir de eşlik etti. İlçe esnafıyla bir araya gelen, sorunları dinleyen ve Büyükşehrin ilçeye yönelik hizmet takvimini açıklayan Başkan Lütfü Savaş, kısa değerlendirmesinde, “Samandağ Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi’nde değerli esnaflarımızla bir araya gelerek sohbet etme fırsatı bulduk” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ ziyareti kapsamında, Mızraklı mahallesi toplantısı, Samandağ Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sait Kahil ve yönetimini ziyareti ve Fidanlı Mahallesi’nde taziye ziyareti gerçekleştirdi. Başkan Savaş’ın Samandağ ziyaretine; CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir ve CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan eşlik etti.
Mızraklı Mahalle Muhtarı Semih Bal’ın ev sahipliğindeki toplantıda katılımcılara Büyükşehir üstyapı hizmetleriyle ilgili bilgi veren başkan Savaş, “Şimdi bakacak olacaksak, Defne’de bir sürü iş var, her yer delik deşik. Şu anda biz altyapı sorunlarıyla ilgileniyoruz. Mızraklı için de… Şu an yapmamız gereken işlerden biri, altyapı ve diğeri ise arıtma tesisi kurmaktır. Ancak şimdi planlarımızın önceliği arıtma tesisleri kurmaktır. Bunu yapmadan diğer sorunları halletmemizin bir anlamı yok. Seçime kadar bu iki sorunumuz bitti mi, başka sorunumuz kalmaz” dedi.
Mızraklı Mahalle Muhtarı Semih Bal ise şöyle konuştu:
“Birinci sorunumuz kanalizasyon, alt yapı, yol ve su… Mızraklı Mahallesi olarak bu hizmetlerin hiç birini almış değiliz. İkinci isteğimiz ise içme suyudur. İçme suyumuz 4 günde bir çağlayan şeklinde gelmektedir. Üçüncü sorunumuz, yapmış olduğumuz parkın onarım ve bakımları…”
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de olayın Büyükşehir’e intibakla ilgili olduğunun altını çizerek şöyle dedi:
“İdari yapıların oturması zaman alıyor. Bunun ötesinde, ilçe belediyelerinin alt yapıyla ilgili yetkileri olduğu gibi Büyükşehir’e geçti. Büyükşehir’e geçince de, bir anda 640 mahallenin belediyesi haline geldi. Dağın başındaki mahallenin de şuan Mızraklı Mahallesi’nin taleplerine benzer talepleri var. Doğal olarak onlar da oraya yetişemez oldular. Bununla ilgili ciddi sıkıntılar başladı. Koordinasyonda sorunlar yaşandı. Şehrin bütünüyle ilgili yapılacak altyapı çalışmaları için kredi talebinde bulunuldu.”
BŞB Başkanı Savaş, Samandağ ziyaretinde, Samandağ ilçe merkezi 75. Yıl Parkı’nın altının katlı otopark yapılmasıyla ilgili çalışmalara başlanacağının müjdesini de verirken, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in ilk çalışmalarını başlattığı ve rehabilite edilen eski çöplük olarak bilinen 55 dönümlük alanın Büyükşehir Belediyesi tarafından park ve yeşil alan müjdesini de verdi.
Savaş, Mezarlık Kompleksi ile ilgili Samandağ Belediyesi ile birlikte çalıştıklarını da ifade etti.
-Cemil Yıldız-