Savaş’ın Arıtma İnadı

Savaş’ın Arıtma İnadı

“STK temsilcilerini Hassa’ya götüreceğim. Ses ve koku izolasyonunu Hassa’daki gibi yapacağız. Sorun, büyük ölçüde çözülecek.”

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, ilimiz Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki arıtma tesisinin kaldırılmasına yönelik yıllardır süren bölge halkının istekleri ile ilgili olarak, yakın bir zamanda, Defne’deki STK temsilcilerini Hassa’daki tesislere götüreceğini ve ses ile izolasyonu Hassa tesisi gibi yapmak suretiyle sorunu çözeceklerini ve şikâyetlerin de ortadan kalkacağına inandığını söyledi.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş’ın Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili açıklamaları şöyle:
“Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili olarak sivil toplum örgütlerimizle görüşmelerimiz devam ediyor. Onları, Hassa’daki arıtma tesisine götüreceğim. Tesisi, Antakya’daki gibi yapacağız, ama ses ve koku izolasyonunu Hassa’daki gibi yapacağız.
Son sistemi izolasyon ile birleştirerek, Defne’de yapmak istiyoruz. Aşağıya götürmenin bir sürü komplikasyonu var. Yerinde yapmanın birçok avantajı var. Projeyi, son sisteme getirdik. Daha az yer kaplayacak, daha az çamur çıkaracak, biraz daha fazla enerji harcayacak, ama daha efektif ve suyun % 99,99’unu temizleyecek, Asi’nin Defne’deki kısmını ise temiz tutacak. Böylelikle oradaki habitatı yaşatacak ve insanların rahatlıkla balık avlayacağı bir sistem yapacağız. Her şeyimiz hazır. Sadece kamuoyunu ikna etmek kaldı. Önce kanaat önderlerini ve muhtarları ikna edeceğiz, ki insanlar da ikna olsun.” -Cemil Yıldız-