Savaş’ın Mesajı:

Savaş’ın Mesajı:
HATSU’nun zararı için el kaldıran AKP’li Meclis üyelerinden bu bedeli hukuk yoluyla tahsil edeceğiz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Meclis’teki AKP’li üyelerin, HATSU’nun batmasını ve iflasını istediklerini savundu. Başkan Savaş, “HATSU’nun zararı için el kaldıran Meclis üyelerinden bu bedeli hukuk yoluyla tahsil edeceğiz” diyerek, yargı yolunu işaret etti.

HATSU’nun kan kaybettiğini söyleyen Başkan Lütfü Savaş’ın açıklamaları şöyle:

“2017 yılında su fiyatlarına zam yaptık. 2019 yılının Mayıs ayında, 2 yıl önceki fiyatlara dönüldü. Şu ana kadar HATSU 256 milyon lira zarara uğratıldı. HATSU elektrik faturalarını ödeyemez hale geldi. Amaçları vatandaşa suyu ucuza vermek değil, HATSU ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni hizmet yapamaz hale getirmektir. Son 7 ayda dolar yüzde 88, avro yüzde 62, elektrik yüzde 264, benzin yüzde 228, motorin yüzde 271, demir-çimento yüzde 91, içme suyu boruları yüzde 87, sondaj yapım maliyeti yüzde 71 zamlandı. Ak Parti İl Başkanı, tüm bu kalemler bu kadar zamlanırken ‘halkımı düşünüyorum’ dedi mi? Hükümet yetkililerine seslenip, ‘bu zamları geri çekin’ dedi mi? Ya da bu zamlar yapılıyor diye özür diledi mi?

“ÜNİVERSİTEDEN BAĞIMSIZ HEYET BİZİ HAKLI BULDU”

Mustafa Kemal Üniversitesi’nden 3 kişilik bağımsız bir heyet, suyun maliyeti konusunda bizi haklı buldu. Maliyeti 11 lira 45 kuruş olan suyu, kusub ile birlikte 4 lira 88 kuruşa satıyoruz. Sayıştay, hazırladığı raporda, mevzuata uygun davranmamız gerektiğini söylüyor.”

Cumhur İttifakı’nın MHP’li Meclis üyelerinin de HATSU’nun batmasını istemediklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Ama İktidar Partisi İl Başkanı, bu arkadaşların da ayağına taş bağlıyor” dedi.

AKP’Lİ MECLİS ÜYELERİ YARGI KARARIYLA ZARARI KARŞILAYACAK

Su fiyatlarından dolayı, HATSU’nun, maliyet analizlerine göre 256 milyon liralık zararı olduğunu da ifade eden Savaş, “Hatay halkının hakkını, yasalar ve hukuk çerçevesinde bunlara ödeteceğim. Bu zarara göz yuman, HATSU’nun zararı için el kaldıran Meclis üyelerinden, bu bedeli hukuk yoluyla tahsil edeceğiz” açıklamasında bulundu. -Mehmet Durmaz-