Savcı “24 Yıl Hapis” İstedi

Savcı “24 Yıl Hapis” İstedi

İskenderun Adliyesi’nde, Arsuz’da bir Dede’nin torunlarına yönelik cinsel istismar davası görüşüldü.

Arsuz ilçesinde, yaşlı bir kişinin iki torununa cinsel istismarda bulunduğu ile ilgili iddialar, İskenderun Adliyesi’nde önceki günkü duruşmada ele alındı. Cinsel istismar iddialarının odağındaki şüpheli dede hakkında, Cumhuriyet Savcısı 24 yıl hapis istedi. Arsuz’da, dedelerinin cinsel istismarına maruz bırakıldığı öne sürülen 14 ve 15 yaşlarındaki iki kardeşin ikinci duruşmasında, iddia makamı, “Çocuğun, yakını tarafından nitelikli cinsel istismarı” suçundan, sanığın cezalandırılmasını istedi. Arsuz ilçesinde yaşayan, 14 ve 15 yaşlarındaki iki torununa cinsel istismarda bulunmak iddiasıyla hakkında dava açılan C.Ö.’nun (74) ikinci duruşması, İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya; tutuksuz yargılanan sanık C.Ö., mağdurların annesi, tanıklar ve müştekiler ile üç tarafın vekilleri katıldı.
Tanıklar, mağdurların annelerinin sanığa iftira attığının iddiasında bulunup, sanığın suçsuz olduğunu ileri sürdü. Sanığın avukatı, çocukların yönlendirilmeye açık olduğunun Adli Tıp Raporu’nda da belirtildiğini ve çocukların anneleri tarafından yönlendirildiğini iddia etti. Kadın derneklerinin de, suçsuz olan müvekkilini hedef alarak linç kampanyası yürüttüğünü savunan sanık avukatı, bu kampanyayla mahkemenin baskı altına alındığını ve mahkemenin de bu baskı altında hareket ettiğini iddia ederek, müvekkilinin beraatına karar verilmesini talep etti.
Mağdurların Avukatı Mehtap Sert ise, sanığın, üzerine atılı suçu işlediğini ve cezalandırılmasını gerektiğini belirterek, duruşma salonunda şunları söyledi:
“Kırmızı Pazartesi’de, herkes aslında bir cinayetin işleneceğini biliyordu. Ama toplumsal baskı dolayısıyla hiç kimse bu cinayeti konuşmuyordu. Bu istismar vakası da, tam onun gibi! Herkes, bu adamın istismar etmiş olabileceğini biliyor. Ancak toplumsal kriterlerden, etnik köken ve dini sebeplerden dolayı müvekkillerimizi baskı altına alıp, şikayetten vazgeçirmeye çalışıyorlar. Ama Adli Tıp Raporu’nda net olarak, çocukların vücudunda istismarın belirtilerinin olduğunu tespit etmiş. Bu nedenle sanığın, hükümle birlikte tutuklanmasını talep ediyoruz.”
İddia makamı, esasa ilişkin mütalaasını verdi. Savcı, C.Ö.’nün üzerine atılı “Çocuğun, yakını tarafından nitelikli cinsel istismarı” suçunu işlediğinin delillerce mevcut olduğunu kaydederek, sanığın; TCK 103/2, 103/3(c), 43/1 ve 53/1 maddeleri uyarınca her iki çocuk için ayrı ayrı cezalandırılması talep etti. Sanık avukatı, iddia makamının esasa ilişkin mütalaasına karşın yazılı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanık avukatının talebini kabul ederek, duruşmayı 17 Ocak 2020’ye erteledi.
-Cemil Yıldız-

(Visited 1 times, 1 visits today)