Seçim takvimi belli oldu

Seçim takvimi belli oldu

Aday listeleri ilanı 3 Mart 2019’da

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili seçim takvimi belli oldu. YSK’nın dünkü Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre, seçimin başlangıç tarihi 1 Ocak 2019 Salı günü olarak belirlendi. Karara göre, 31 Mart Pazar günü yapılacak seçimler için hazırlanan takvim 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.
– 2 Ocak’ta seçime katılacak siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.
– 3 Ocak’ta, seçime katılacak siyasi partilerden hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını bildirmeleri istenecek.
-4 Ocak’ta, muhtarlık bölgesi askı listelerinin, tutuklular ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak ve itirazların başlayacak. Seçmen kayıtlarının www.ysk.gov.tr adresinden sorgulanmasına da 4 Ocak’ta başlanacak. Muhtarlık bölgesi askı listelerinin indirilmesi ve itirazların son günü 17 Ocak olacak.
-27 Ocak’ta siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekilecek.
-3 Şubat 2019 Pazar günü hangi siyasi partilerin hangi seçim bölgelerinde önseçime ya da aday yoklamasına katılacakları ilan edilecek. Siyasi partilerin aday listelerindeki eksiklikleri tamamlanmasının son günü 21 Şubat olacak.
– 27 Şubat’ta ilçe seçim kurullarınca seyyar sandık oluşturma ve hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin seyyar sandıkları işlenmesi çalışmaları son bulacak.
– 28 Şubat’ta seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.
-3 Mart Pazar günü kesin aday listeleri ilan edilecek.
– 10 Mart’ta geçici ilçe seçim kurulları oluşumları tamamlanacak. Birden fazla siyasi parti veya bağımsız adayın aynı miting alanı için aynı tarih ve saatte tahsis talebinde bulunmaları halinde, 12 Mart’ta ilçe seçim kurulu başkanınca ad çekme işlemi yapılacak.
-21 Mart’ta seçim propagandası ve yasakları başlayacak. Seçim propagandası, seçimden bir gün önce, 30 Mart’ta saat 18.00’de sona erecek.
-31 Mart 2019 Pazar günü Türkiye sandık başına gidecek.
-Cemil Yıldız-