Şehir içi otobüs ücreti değişmedi;

Şehir içi otobüs ücreti değişmedi;

9 Lira…

Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), 2023 yılı Ocak ayı üst kurul toplantısında, şehir içi yolcu taşıma ücretinin düşürülmesine yönelik başvuruları ele aldı. Kurul, tüm dengelerin gözetilerek, biniş ücretinin değiştirilmemesini ve mevcut 9 TL haliyle devamını oy birliği ile kararlaştırdı.

UKOME’nin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık başkanlığında yapılan 2023 yılının ilk toplantısında, 37’si gündem, 7’si ek gündem olmak üzere, 44 madde görüşülerek karara bağlandı. Toplantıda, özel halk otobüslerinin işletme hakkının ihale usulüyle verilmesi ile ilgili konu da görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürü Barış Süner, il genelinde hizmet veren özel halk otobüslerinin işletme hakkının UKOME kararlarıyla olması gerektiği hakkında Sayıştay raporları olduğunu hatırlattı. Metin Açık, konunun 1 ay süreyle alt komisyonda görüşülmesinin uygun olacağını belirtti ve ilgili gündem maddesi alt komisyona sevk edildi.

ÜCRET 9 LİRA KALDI

UKOME toplantısında, toplu taşıma araçlarında uygulanan ücret tarifesi de görüşüldü. Ücret tarifelerinde tüm dengeleri göz önünde bulundurduklarını belirten Açık, şöyle dedi:

“Yeni yılda, asgari ücret ve işçilik masrafları arttı. İstiyoruz ki vatandaşlarımız, esnafımız ve kooperatiflerimiz mağdur olmasın. Ücret tarifesini belirlerken tüm dengeleri gözetmek zorundayız.”

KIRIKHAN’DA EÜTS BAŞLIYOR

Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Şube Müdürü Barış Süner, Kırıkhan’ın EÜTS’e dahil olacağını ifade etti. Süner, Kırıkhan’da kartlı binişlerin 7, nakit binişlerin 8 lira olarak belirlediklerini, diğer ilçelerde ise şu anda uygulanan fiyatların sabit tutulmasını ön gördüklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından, toplu taşıma ücretlerindeki fiyatlarda herhangi bir değişiklik yapılmaması, Kurul üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. -Haber/Mutlu Yanık-