Şehrimiz tanıtılıyor

Şehrimiz tanıtılıyor

EMITT Fuarı’nda Hatay Büyükşehir Standı’na özel ilgi var
BŞB Başkanı SAVAŞ, eliyle künefe ikram etti…

EMITT Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş. tarafından İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde önceki gün başlayan ve yarın sona erecek olan 2017 EMITT 21. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı, 26 Ocak Perşembe günü ziyaretçilerine kapılarını açtı.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da katıldığı fuarda “Ezan, Çan, Hazan ve Tarih” temalı stant ile Hatay’ın tarihi dokusu tanıtılıyor. Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran ve Katar gibi ülkelerin de olduğu, yeni iş anlaşmaları, rezervasyonlar ve iş birliklerinin yapılmasının amaçlandığı 2017 EMITT 21. Doğu Akdeniz Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda, 80 ülkeden gelen 60.000 katılımcı Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginlikleri ile buluşturuluyor.

Dünya’nın en büyük ilk 5 fuarı arasında yer alan EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı’nda, yerli ve yabancı katılımcılara ilk güne özel olarak, mitolojideki ününün Daphne ve Apollon’un aşkına dayandığı Hatay’ın Harbiye yöresine ait sembolik Daphne ve Apollon ziyaretçileri karşıladı. Kentin yaz ve kış turizmine katkı sağlamak amacıyla, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış adeta bir medeniyet beşiği haline gelmiş Hatay’ın tarihi güzellikleri ve turizm bölgeleri sembolik stantlar eşliğinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. “Ezan, Çan, Hazan ve Tarih” temalı standı gezmeye gelen ziyaretçilere, Hatay Büyükşehir Belediyesi logolu atkı ve bere hediye edildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bizzat elleriyle, Hatay’ın damak çatlatan yöresel lezzeti künefeyi İstanbullulara ikram etti. Ülke genelinde yayın yapan TV’lere de özel röportajlar veren Savaş, özetle şunları söyledi:
“Hatay; birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklılıklarını zenginliğe çevirmiş, yüzyıllardır birlik, beraberlik ve hoşgörü çerçevesinde yaşamış çok özel bir şehirdir. Buraya, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere, Hatay’ımızın eşi benzeri bulunmaz kültürünü ve hoşgörüsünü getirdik. Amacımız, tüm dünyaya Hatay’da kardeşçe yaşanıldığının mesajını vermek ve güzel şehrimizde birçok insanımızı ağırlayarak kentimizin ekonomisine katkıda bulunmak.”
TV’lere açıklamalarında, Hatay’ın EXPO 2021 adaylığının kabul olması hakkında da görüş bildiren Başkan Savaş, şöyle devam etti:
“Kentin en önemli ve en prestijli projesi olan EXPO 2021 adaylığının kabul edilmesi ilimiz için oldukça gurur verici. Umuyoruz ki, Hatay’ın çevresinde yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen, Medeniyetler Bahçesi teması ile aday olduğumuz EXPO 2021’de ilimizi başarı ile temsil ederek Hatay’ı uluslararası arenaya taşıyabiliriz.”
-Cemil Yıldız-