Sektör indirim bekliyor

Sektör indirim bekliyor

Akaryakıt bayilerine yönelik cezai uygulamaların etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Hatay Şube Başkanı Doğan Erten, beklentilerini iki noktada topladı…

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda (İTSO) düzenlenen toplantıda sektör olarak yaşadıkları sorunları masaya yatıran Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Hatay Şubesi Başkanı Doğan Erten, “Türkiye’de 3 bin küsur akaryakıt bayisi cezaya maruz kaldı. Buna çözüm bulmak önceliklerimiz arasındadır” dedi.
Akaryakıt bayilerine yönelik cezai uygulamaların etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Hatay Şubesi Başkanı Doğan Erten, sektörün 2003 yılında yapılan ve 2005’te yürürlüğe giren kanundan kaynaklanan sorunlar yaşadığını belirtti ve bu sorunların çözümü için çaba sarf ettiklerini söyledi.
-ÇÖZÜM BULAMIYORUZ-
Bazı sorunları defalarca dile getirmelerine rağmen çözüm bulamadıklarını ifade eden Erten, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de 3 bin küsür akaryakıt bayisi cezaya maruz kaldı. Buna çözüm bulmak önceliklerimiz arasındadır. Taraflar olarak biz, kaçakçılığa bulaşmış bayilerin affedilmesini istemiyoruz. Biz mağdur olmuş dürüst çalışan bayilerinin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Sadece bir sefere mahsus verilen cezalarda yüzde 20 indirim ve onun taksitlendirilerek ödenmesini talep ediyoruz.”
-ACİL İHTİYAÇ-
Erten, ilgili kanun ve mevzuatın yeniden yapılandırılmasının acil bir ihtiyaç olduğunu vurgularken, akaryakıt ve LPG dağıtım şirketleri ile istasyon bayilerinin kar marjlarının yeniden belirlenmesi gerektiğini ve EPDK tarafından istasyon bayilerine verilen akaryakıt ve LPG lisanslarının istasyonun bulunduğu arsaya verilmesi gerektiğini, ayrıca LPG sorumlu müdür uygulamasından vazgeçilmesini ve bunun istasyonlara mali külfetten başka hiçbir işe yarpetrol amadığını, sorumlu müdür uygulaması çok gerekliyse de LPG dağıtım şirketlerinin bu sorumlu müdür uygulamasını üstlenmesini, bu konuda EPDK ile görüşüldüğünü ve gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi.
-13 BİN İSTASYON-
Türkiye’de yaklaşık 13.000 adet akaryakıt istasyonun bulunduğunu, bu istasyonların kendi aralarında hiçbir şekilde akaryakıt alımı yapılamadığını, akaryakıt alımı yapıldığı taktirde de çok ağır para cezalarına maruz kaldıklarını ifade eden Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Hatay Şubesi Başkanı Doğan Erten, buna karşın Türkiye’de yaklaşık 95 adet akaryakıt dağıtım şirketi bulunduğunu, dağıtım şirketlerinin kendi aralarında akaryakıt alımlarının ise serbest olduğunu, bunun da haksızlık olduğunu söyledi.
-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)