Sektör pazar arayışında

Sektör pazar arayışında

“Hatay’ın en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülkeyi; Irak, İsrail, Libya, Lübnan ve Fas oluşturuyor” diyen AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, son Kuveyt ziyaretine işaret etti: “İnanıyorum ki, yaptığımız heyetle beraber Hatay ilimizin Kuveyt’e olan ihracatı ciddi artış sağlayacaktır.”

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), mevcut pazarlardaki ihracatını geliştirirken, yeni pazarlar kazanmak ve pazar ağını geliştirmek isteyen KOBİ’lere fırsat sağlamak için gerçekleştirdiği UR-GE projelerini de kesintisiz olarak sürdürüyor.

Ekim ayında ABD’ye, Kasım ayında ise Rusya’ya ticaret heyetleri etkinlikleri düzenleyen AKAMİB, 2022’nin son ayında Kuveyt’te sahaya indi. Hataylı ihracatçılara yönelik olarak, “Hatay Mobilya ve Aksesuarları UR-GE Projesi” kapsamında düzenlenen, 8 ihracatçı firmadan 19 temsilcinin yer aldığı heyet, başarılı iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

-HEDEFİMİZ-

AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, Kuveyt’in, geçen yıl dünyadan 352,5 milyon dolarlık sektörel ithalat yaptığını, bunun yaklaşık 26 milyon dolarının ise Türkiye’den gerçekleştiğini söyledi. Kuveyt’in sektör ithalatından yaklaşık yüzde 7,4’lük pay aldıklarını kaydeden Kılıçer “Yaptığımız ihracatla, Çin ve İtalya’nın ardından Kuveyt’e en fazla ihracat yapan üçüncü ülkeyiz. Hedefimiz, öncelikle İtalya’yı geride bırakmak. Bunun için yaptığımız UR-GE projelerinin anlamı çok büyük. Hatay’da üretim yapan ihracatçılarımızın da payını artırabileceğini gördük. Bu ilimizin en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülkeyi Irak, İsrail, Libya, Lübnan ve Fas oluşturuyor. Ülke olarak çok başarılı olduğumuz Kuveyt ise 26’ncı sırada yer alıyor. İnanıyorum ki, yaptığımız heyetle beraber Hatay ilimizin Kuveyt’e olan ihracatı ciddi artış sağlayacaktır. 2023 yılında da UR-GE projelerine ağırlık vererek başarılı bir dönem geçirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Tamer Yazar