Şelaleleri ve yemeğiyle hazır

Şelaleleri ve yemeğiyle hazır

Ama bir o kadar da bakımsız

Eski Roma’nın en zenginlerine ev sahipliği yapan ve bugüne kadar taşıdığı mozaikleriyle de dünün görkeminde yükselmeye devam eden Harbiye, Hatay’ın yemek kültüründeki değişmez adreslerden biri…

Yerli ve yabancı turistler yanı sıra, kent insanının da yaşam trafiğinden kaçtığı ve mola aldığı adreslerin başında gelen Harbiye, yaklaşan yaz ve turizm sezonu öncesindeki bakımsızlığıyla dikkat çekiyor. Antakya’dan Harbiye’ye gidenlerin Harbiye şelalelerine inmeye çalıştığı noktada başlayan bakımsızlığa rağmen kalabalığın canlılığı ve yol boyunca sıralanan esnafın gülen yüzü ise dikkat çekiyor. Belki de olan tüm olumsuzlukları da bu keyif veren görüntü kapatıyor.
-YOL YAPILMALI-
Konuya ilişkin konuşan vatandaşların talepleri ise yol noktasında birikiyor:
“Şelalelere inen yolu görüyorsunuz. Son yağmurlardan sonra daha kötü bir hal aldı. Artık yürünecek gibi değil. Ama bu şikayeti kime yapacağız ki? Yıllardır kaderine teslim bir yerdeyiz. Ne gelen var ne bakan… Ne çalışma yapan var ne de proje geliştiren… Geçen bir vatandaş burada yürürken düştü ve hafifçe yaralandı. O kadar engebeli halde ki, düşmemek için her adımınıza azami özen göstermeniz gerekiyor. Ama yine de zor.
Hadi yoldan indiniz… Bitti mi? Bitmedi… Aşağılara yürürken, kırık-dökük merdivenler var mesela… Hatta bir tanesinden inerken, resmen sallanıyor! Zaten yamalı bohça gibi sonradan yapılan bir ekleme ile tamir edilmiş durumda. Ama kaza ‘geliyorum’ da diyor. Bizden söylemesi. Ahşap korkuluklar da farklı değil. Bazı yerlerden yürürken, kenarlara ekli o korkulukların çoğu artık kullanılamaz halde.Hatta bir şekilde telle falan tutturulmuş durumda. Yani idare ediyor! O idare ediyor, biz de idare ediyoruz… Ama utanmak gerekmez mi? Şu koca Harbiye’nin bu halinde durup düşünmek gerekmez mi? Tamam, birbirimizden utanmıyoruz, bu haliyle de yıllardır idare ediyoruz! Ama gelen misafirlerden de mi utanmıyoruz? Düşünün, buraya gelen onca insan telefonlarıyla ya da fotoğraf makineleriyle sıraladığımız onca şikayeti resmediyor buraya gelmeyenler için. Peki, bu iyi bir reklam mı? Değil… Ama kendi elimizle kendi ayağımıza kurşun sıkmaya devam ediyoruz. Yazık… Gerçekten de yazık…”
Vatandaşlar taleplerini dile getiriyor getirmesine de, Harbiye sorumluluğunda durması gereken yerel idarecilerin yaklaşan yaz ve turizm sezonu için planları nedir sahi? -Tamer Yazar-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)